Mikä on paras kissan hiekka? Olen kokeillut vuosien mittaan hyvinkin monenlaisia eikä mikään tunnu oikein hyvältä. Viimeksi kokeilin Rainbown kristallinkirkasta (kirkkaita helmiä)jota kehuttiin että se kestää yhdellä kissalla kuukauden. Meidän kissalla se piti vaihtaa jo viikon kuluttua. Hiekan pitäisi olla paakkuuntuvaa eikä se saisi pölytä eikä kantautua käpälissä koko huusholliin. APUVA!
paras kissan hiekka
11
1047
Vastaukset
- tietää
meill on kans sitä kristalli hiekkaa ja ekana päivän hais meilestäni kissan kusi. vaik sen piti imeä hajut. =/ mikä hiekka parasta.
- Monni
Käytän Pirkka-kissanhiekkaa (sininen pussi) ja Rainbowin hiekkaa (ruskea, 10 kg pussi). Molemmat ovat paakkuuntuvia, eikä haise yhtään, jos ottaa paakut päivittäin pois. Ostin kerran puuperäistä hiekkaa, en muista minkä nimistä. Vihreä pussi ja hiekka on isohkoja puunpalasia. Silloin haisi ja kissa vierasti isoja paloja. Pirkka ja Rainbow ovat edullisia ja ihan hyviä.
- 4kissaa
Onko muut henkilöt todenneet hajusta jotain, jos itse et haista? No, kai se riippuu, mutta itse jouduin ostamaan hätävarahiekkana pirkkaa ja pissa lemusi kamalalta saman tien astiassa kun siihen hiekkaan tekivät tarpeensa. Yäks. Jatkossa ostan paljon varahiekkaa ettei lopu :)
- mörri
todellakaan haise nyt kusi kun vaihtoin puupohjaiseen kissanhiekkaan.päinvastoin!parasta tähän asti joka peittää kusen hajun ja kissatkin tykkää.se vain haisee sahanpurulle joka minusta on paljon parempi haju ku kissankusi.minä ainakin suosittelen ja joka päivähän ne pissat/kakat poistetaanlaatikosta ni ei haise,ainakaan meillä.
- kaks'kissaa
"Kisu-Pisu" merkkistä hiekkaa.
suht-koht rakeista,Hyvin paakkuuntuvaa!
valmistaja: Favorit-Tuote Oy Kauttua
p:02-549 1670
saat selvyyden saatavuudesta!
Itse olen tätä tuotetta käyttänyt jo yli 10 vuotta!
Toimii hyvin!- Sae
Kannattaa kokeilla, jos vain löytää jostain. Parempaa kuin monet eläinkaupan hiekat ja erittäin halpaa. Se on riittoisaa, ei kulkeudu, tekee tiiviin paakun (hiekkaa kuluu siksi todella vähän), ei haise läpi eikä pölyä.
- aczu
käytän itse euroshopper hiekkaa,hyvin on toiminu...mutta minkäs hintasta on tämä mitä sinä käytät?
- Sae
aczu kirjoitti:
käytän itse euroshopper hiekkaa,hyvin on toiminu...mutta minkäs hintasta on tämä mitä sinä käytät?
3,40e 4kg ja hieman päälle 11e 20kg (voivat vaihdella tietysti riippuen ostopaikasta). Eli todella halpaa.
- Näin meillä
"Lindo Cat kissanhiekka muodostaa erittäin kovan ja kiinteän paakun pitäen hajut sisällään. Erittäin vähäinen pölisevyys".
Eläinkaupasta tätä saa, tosin on aika hintavaa, mutta toimii. - Everclean
3 kissaa, enkä ikinä enää vaihda merkkiä! Ei pölyä, ei tunnu jaloissa ikävältä kun on ihan hienoa, paakkuuntuu tosi hyvin, ei jää jätökset haisemaan, on valikoimaa (fresh guard, heavy duty, antibacterial...). Putsaus lapiolla kerran päivässä ja syväpesu n. kerran/kk riittää hienosti. Hiekkaa en heitä enää pois lainkaan, paitsi tietysti kikkareet. lisään sitten vaan uutta. Kissatkin tykkää, mutta emäntä on hulluna =)
- Cyberanimal
Aivan mahtavaa mikrohiekkaa, joka riittää tuolla 14kg koolla kolmella kissalla ainakin kuukauden. Olen käyttänyt kohta pari vuotta enkä enää vaihtaisi muuhun merkkiin. Hiekka ei haise pissalle tai pölyä, mutta ainoa miinuspuoli hiekan kulkeutuminen tassuissa, jonka olen ratkaissut "hiekkamatolla" eli se avaa kissan tassut niin, että hiekka jää matoon eikä kuljeudu. Parasta kuitenkin on, ettei hiekkaa tartte kokonaan vaihtaa vaan voi lisätä paakkujen tilalle hiekkaa.
Olen ostanut propetfoodista netitse 17,40e hintaan, en tiedä myydäänkö normaaleissa eläin-/elintarvikekaupoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33656SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933579Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283310Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713281Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202166Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251748- 281469
- 321451
- 861345
- 151303