MOikka...
Minulla on 7vuotias saksanpaimen koira jonka sain papaltani tuossa taanoin..asiani on seuraava mitenkä tai mistä saisin koirasta enemmän tieto esim.sukulaisista ja ns. geeneistä..? koiralla on toisessa korvassa joku leima numerosarja...mitä se mahtanee tarkoittaa..? koira on puhdasrotuinen, mut tähän hätään en saa papereita siitä, koska pappa on sairaalassa aikaste huonossa hapessa...? KIITOS....
Koiran ns. henkilöllisyys
2
537
Vastaukset
- E.A
Tutkisit tarkkaan sen koiran tatuointinron sieltä korvasta ja yrittäisit sitten syöttää sen saksanpaimenkoiraliiton tietokantaan, löytyy jalostusnapin alta.
Koiranet foorumista ehkä voisit löytää. - ---
Kennelliitolla on jalostustietojärjestelmä, KoiraNet, josta löytyvät kaikki Suomessa rekisteröidyt koirat.
Koirasi korvassa oleva numerosarja on tatuointinumero. Tatskanumero on osa rekisterinumerosta. Ihan sellaisenaan se tuskin antaa haussa mitään, vaan rekisterinumero on muotoa FIN12345/05.
Ensin siis maatunnus, sitten itse numerosarja (joka on luultavasti koirasi tatuointinumerossa oleva 5 numeron sarja), sitten kauttaviiva ja syntymävuosi (tai oikeammin rekisteröintivuosi, jos koira esim. on syntynyt ennen vuodenvaihdetta, mutta rekisteröidään uuden vuoden puolella).
Oletetaan, että koirasi korvassa olisi vaikka tatskanumero 12345A, niin kokeilet FIN12345/98, jos koira on syntynyt v. 98.
Syötä rekisterinumero tietokantaan, ja löydät tietoa koiran sukutaulusta, mahdollisista tuloksista ja sisaruksista ja niiden tuloksista. Siis niistä koirista, jotka on Suomen rekisterissä.
Voit sitten kysellä sukulaisista lisää esim. koiran kasvattajalta, kun olet saanut sen selville koiranetin kautta.
Tässä linkki Koira Nettiin:
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmEtusivu.aspx?Rotu=451
Onnea etsinnälle, kerro sitten tuloksista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti40330728Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi
Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J4764141Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?972714Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1321879Teille, Venäjällä pelottelijat
Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?5901654- 861584
Kakista se ulos nainen vihdoin viimein
Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.751561Ujostuttaa eräs aikuinen mies...
Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit591488Jos me käytäs nainen
Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?721238