eikös olekkin olemassa joku ihan sellainan lääketieteellinen kohtaus, jossa ihminen saa kouristuksia joissa hän voi selällään maatessaa nousta seisomaan käsien ja jalkojen varaan näyttäen riivatulta. Samassa kohtauksessa kehoon voi ilmestyä punaisia jälkiä jotka saattavat muistuttaa puremajälkiä tai joitakin mystisiä kuvioita samalla ihminen voi huudella törkeyksiä joita hän ei täydelläjärjellä huutelisi. Mikä on kyseinen kohtaus jos sellainen edes on olen vain kuullut mokomasta??????
lisäksi kysyisin että onko latina alkuperäiskieli??
onko mahdollista että, latinan puhe taito olisi jokaisen ihmisen alitajunnassa,kuten linnuilla laulu.....ns riivattujenhan sanotaan puhuvan välillä latinaa????
RIIVATTU
6
1859
Vastaukset
- Entinen noita
Tuskinpa lääketieteellä on termiä "riivattu" käytössä, vaan kaikki selitetään psyykkisiksi tai fyysisiksi taudintiloiksi.
Mutta riivatut ovat henkilöitä, joita ainakin aika ajoin dominoivat pahat henget. Riivauskohtauksetkin voivat olla moninaisia. Eläinten ääntelyä, ylimaalliset voimat, erilaisia ruumiillisia oireita, väkivaltaisuutta, näkytiloja, itsetuhoisuutta...
Raamatussa on useitakin kertomuksia riivatuista, tässä pari, joista Jeesus ajoi riivaajat ulos:
Markuksen evankeliumi:
5:1 Ja he tulivat toiselle puolelle järveä gerasalaisten alueelle.
5:2 Ja kohta kun hän lähti venheestä, tuli häntä vastaan haudoista mies, joka oli saastaisen hengen vallassa.
5:3 Hän asusti haudoissa, eikä kukaan enää voinut häntä kahleillakaan sitoa;
5:4 sillä hän oli monta kertaa ollut sidottuna jalkanuoriin ja kahleisiin, mutta oli särkenyt kahleet ja katkonut jalkanuorat, eikä kukaan kyennyt häntä hillitsemään.
5:5 Ja hän oleskeli aina, yötä ja päivää, haudoissa ja vuorilla, huutaen ja runnellen itseään kivillä.
5:6 Kun hän kaukaa näki Jeesuksen, juoksi hän ja kumartui maahan hänen eteensä
5:7 ja huutaen suurella äänellä sanoi: "Mitä sinulla on minun kanssani tekemistä, Jeesus, Jumalan, Korkeimman, Poika? Minä vannotan sinua Jumalan kautta, älä vaivaa minua."
5:8 Sillä hän oli sanomaisillaan sille: "Lähde ulos miehestä, sinä saastainen henki."
5:9 Ja Jeesus kysyi siltä: "Mikä on nimesi?" Niin se sanoi hänelle: "Legio on minun nimeni, sillä meitä on monta."
5:10 Ja se pyysi pyytämällä häntä, ettei hän lähettäisi niitä pois siitä seudusta.
5:11 Niin siellä oli lähellä vuorta suuri sikalauma laitumella.
5:12 Ja ne pyysivät häntä sanoen: "Lähetä meidät sikoihin, että menisimme niihin."
5:13 Ja hän antoi niille luvan. Niin saastaiset henget lähtivät miehestä ja menivät sikoihin. Silloin lauma, noin kaksituhatta sikaa, syöksyi jyrkännettä alas järveen; ja ne hukkuivat järveen.
5:14 Ja niiden paimentajat pakenivat ja kertoivat siitä kaupungissa ja maataloissa. Ja kansa lähti katsomaan, mitä oli tapahtunut.
5:15 Ja he tulivat Jeesuksen luo ja näkivät riivatun, jossa legio oli ollut, istuvan puettuna ja täydessä ymmärryksessään; ja he peljästyivät.
5:16 Näille kertoivat näkijät, mitä oli tapahtunut riivatulle ja kuinka sikojen oli käynyt.
5:17 Ja he alkoivat pyytää häntä poistumaan heidän alueeltaan.
5:18 Ja hänen astuessaan venheeseen se riivattuna ollut pyysi häneltä saada olla hänen kanssaan.
5:19 Mutta hän ei sitä sallinut, vaan sanoi hänelle: "Mene kotiisi omaistesi luo ja kerro heille, kuinka suuria tekoja Herra on sinulle tehnyt ja kuinka hän on sinua armahtanut."
Matteuksen evankeliumi:
9:32 Ja katso, näiden lähdettyä tuotiin hänen tykönsä mykkä mies, joka oli riivattu.
9:33 Ja kun riivaaja oli ajettu ulos, niin mykkä puhui, ja kansa ihmetteli sanoen: "Tällaista ei ole Israelissa ikinä nähty."
Matteuksen evankeliumi:
12:22 Silloin tuotiin hänen tykönsä riivattu mies, joka oli sokea ja mykkä, ja hän paransi hänet, niin että mykkä puhui ja näki.
Minulla on tapana evankelioida ihmisiä ja osa riivatuista alkaa riehumaan hirveässä raivon tilassa, kun heille puhuu Jeesuksesta eikä kestä kuulla sanaakaan ja osa taas alkaa valehdella Jeesuksesta yhtä ja toista ja haluaa loputtomasti selittää "yhteyksiään" Jeesukseen. - Crispus
Niin, riivaustapaus tai ei, mutta ihan mielenkiintoinen juttu "Erään riivaustapauksen analyysi" löytyy tuolta:
http://www.nic.fi/~vlahsrk/tekstit/riivattu.htm
Kriittisesti näihin tietysti kannattaa suhtautua, mutta kyllähän maailmassa on sellaistakin, mikä ei ole silmin nähtävää tai mittareilla mitattavissa. Jokainen muodostakoon mielipiteensä :) - aika showveikkoja
Latina ei ole alkuperäiskili vaan Hebrea ja Aramea. Demonit puhuvat ihmisten kautta näillä kielillä koska muistavat ne ihmisten alkuajoilta asti, tosiasiassa demonit osaavat kaikkia kieliä, mutta puhuvat alkuperäiskieliä koska antaa vaikuttavamman kuvan, demonit osaavat shownäytökset todella.
- riivattu!!
http://www.mtv3.fi/poliklinikka/Hermoston_sairaudet.shtml/120550?Epilepsia
Tämä uuluu YLEISSIVISTYKSEEN!!- Hexatic
Tietääkseni epilepsiassa ei tule punaisia puremajälkiä muistuttavia jälkiä kehoon? Vai..
Muuten moni epilepsia-tapaus on epäilemättä entisaikoina ajateltu saatanan tihutöiksi.
Tuohon kielijuttuun tuli mieleen, että koska latina on niin monen kielen pohjana, niin ehkäpä nämä "riivatut" ovat vain mongertaneet jotain etäisesti omaa kieltään muistuttavaa, ja sen on tulkittu olevan latinaa.
- hilarius hiiri
Se on päivän selvää että kaikkia riivaus tapauksia halutaan pitää vain sairautena mutta tekeehän se sairaaksi jos riivaaja on inkarnoitunut ihmisen sisään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232628- 1361999
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151321Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631296- 971196
HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio291174En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771151Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351142Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451109Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841068