Hei!!
Kysyisin seuraavanlaista. Siskoni otti 1-vuotiaallee kääpiökanille "kaveriksi" Leijonanharjaskanin, mutta ne eivät tule toimeen. Kääpiökani ei siedä uutta tulokasta vaan sähisee ja yrittää purra sitä, yhteiselosta ei siis tule mitään. Molemmat ovat naaraita. Voiko olla, että vanhempi ajan kanssa alkaa hyväksymään? Mikä olisi hyvä keino totuttaa/ystävystyttää kanit toisiinsa? Osaako kukaan auttaa tai kertoa hyviä vinkkejä?
Kaksi kania
4
268
Vastaukset
- maikkuv
Meillä otettiin vuoden vanhalle hermeliinitytölle kaveriksi 8 viikkoinen leijonanharjasnaaras ja ne onneksi tulivat heti toimeen keskenään. Meillä oli aluksi molemmilla omat häkit (saatiin eläinkaupasta vuokralle) vierekkäin. Sieltä kaltereiden läpi tekivät ensimmäisen päivän tuttavuutta. Seuraavana päivänä päästettiin jaloittelemaan samaan aikaan huoneeseen jossa vanhempi kanikaan ei ollut ennen ollut. Sitten siirrettiin häkit olohuoneeseen jossa vanhempi on ennen asunut ja päästettiin molemmat sinne jaloittelemaan. Noin tunnin päästä tytöt hyppivät jo toistensa häkkeihin. Ensin vanhempi ajoi uuden pois häkistään mutta päivän jälkeen se suvaitsi jo tulokkaan. Nyt yhteiseloa takana puoli vuotta ja hyvin sujuu. Leijonanharjas on vain puolet suurempi kuin meidän hermeliini mutta hyvin menee. Ja ruokakupillekin sovitaan samaan aikaan.
- suvitus
Meillä kuoli leijonaharjaksen kaveri, joten pian taloon tuli uusi tulokas. Tyttö ei kuitenkaan hyväksynyt lainkaan uutta tulokasta, vaikka yritettiin "ei kummankaan reviiriä" ym.. Monta päivää meni rähistessä, kun yritettiin. Aitasin kotiin molemmille omat alueet. Yhtenä päivänä leijonatyttö oli kuitenkin murtautunut uuden kanin alueelle, ja siellä ne hengaili kuin parhaat ystävät! Kai ne oli keskenään tehnyt selväksi kuka on pomo... ei kuitenkaan ollut mitään jälkiä pahasta tappelusta.
Nyt ovat melkein vuoden päivät olleet erottamattomat rakastavaiset =)
Eli kyllä se ajan kanssa varmasti onnistuu!!! - krb
Hankin myös leikatulle risteytys kanilleni seuraksi kääpiölupan. minulla oli ennestään uros ja sitten tuli taloon naaras.
Meillä aikaa meni vuosi. Kaneilla oli omat häkit vierekkäin ja päästin ne aina yhdessä vapaaksi. Harvoin ne menivät toistensa tiellä vaan menivät omia polkujaan. Mutta jos joskus kohtaamisia tuli, niin sillon kyllä karvat pöllys...nimenomaan tulokkaalta. olin jo oikeastaan luopunut toivosta, kun eräänä päivänä kanit olivat vapaana ja kun olin laittamassa niitä takaisin häkkiin, ne menivätkin samaan. pistin sitten luukun kiinni ja kohta ne nököttivät siellä vierekkäin niin kuin muka olisivat aina niin tehneet.
:) - panna
kummankin kanin häkit vieretysten,sillon ne tottuu toistensa hajuun,ja ne näkee toisensa koko ajan,mutta eivät voi vahingoitaa toisiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1178063
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1355353Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p323641Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1243574Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352604Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191896Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971540Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?701406Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376