opiskelija-asunto tarjous...

Oletteko aina ottaneet vastaan opiskelija-asuntosäätiöiden asuntotarujouksen? Minulle tarjottiin kämppää, joka on kuitenkin todella epäkiinnostava, ja mietin tarjoavatko he muuta, jos en tuota ota vastaan...
3458
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Valitettavasti on niin,että aina ei voi saada asuntoa siltä kaikkein mieluissamalta paikalta, eikä aina toiseksikaan. Eli suosittelen sinua todella harkitsemaan kahteen kertaan kannattaako jättää ottamatta. Kyllä he myöhemmin voivat tarjota sinulle jotain muutakin, mutta harvoin heillä on useampaa eri vaihtoehtoa tarjolla kerralla. Tosin tämä saattaa olla paikkakunnasta kiinni.
Opiskelija-asuntosäätiöiden asunnoissa kun on usein myös omat hyvät puolensa, kuten se että ovat tottuneet kaiken -näköisiin vuokralaisiin.
(Jos esim. tulee ongelmia vuokran kanssa maksuaikataulusta voinee sopia helpommin kuin muiden yksdityisten vuokranantajien kanssa).
Ja lisäksi usein ihan kivasti varustettuja; taloista löytyy niin (yleensä yhteiset) saunatilat -ja pyykkituvat ja muut "tavalliset" kerrostalo varusteet. /- seikka on se,että naapurustossa asuu aikapaljon samassa elämän tilanteessa olevia.

Äänestä
  • tottakai tiedän opiskelija-asuntojen hyvät puolet. Tuntuu vaan typerältä maksaa sama raha solusta, joka on ihan korvessa, kun kaupungin ydinkeskustassa on samanhintaisia kaksioita. Asunto on myös vanha eikä remontoitu. Muut säätiön talot ovat melkein uusia ja edes vähän paremmalla paikalla. Onko typerää, jos soitan ja kysyn onko heillä mitään muuta?

    Äänestä

  • anni999 kirjoitti:

    tottakai tiedän opiskelija-asuntojen hyvät puolet. Tuntuu vaan typerältä maksaa sama raha solusta, joka on ihan korvessa, kun kaupungin ydinkeskustassa on samanhintaisia kaksioita. Asunto on myös vanha eikä remontoitu. Muut säätiön talot ovat melkein uusia ja edes vähän paremmalla paikalla. Onko typerää, jos soitan ja kysyn onko heillä mitään muuta?

    Kuten otsakkeessani jo vastasin et tietenkään ole typerä, jos soitat ja kysyt. Mitä yhdellä puhelin soitolla voisit menettää? Ajattele hieman itsekin. (Toki jos ensimmäisenä aloitat puhelusi sanomalla,että eikö teillä ole kuin sontaa tarjota, niin voi olla,että eivät ole kovin innokaita sinulle mitään muutakaan tarjoamaan).
    Muistaakseni opiskelija aunto-säätiöissä vanhat asukkaat ovat fuksien tavoin etusijalla asuntoja haettaessa eli jos nyt menet säätiölle X vuokralle heikompaan kämppään niin voit myöhemmin saada vapautuvan asunnon paremmalta paikalta sellaisen ohi, joka on vasta uusi asunnon hakija.
    Ongelma on vain usein se,että kaupunkien keskustassa ei ole paljoakaan hyviä vaihtoehtoja. Ja, jos onkin ne eivät ole ainakaan halvempia. Toki jos on onnekas niin sekin on mahdollista. Mutta aina kannattaa lukea vuokrasopimus terkkaan:
    eli onko se määräaikainen j a jos on mihin asti ja mitä sen jälkeen? Kuinka vuokraa voidaan korottaa? Kuuluuko siihern sähkö ja vesi vuokraan jne.
    Onnea asunnon hakuun!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


anni999 kirjoitti:

Oletteko aina ottaneet vastaan opiskelija-asuntosäätiöiden asuntotarujouksen? Minulle tarjottiin kämppää, joka on kuitenkin todella epäkiinnostava, ja mietin tarjoavatko he muuta, jos en tuota ota vastaan...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu