Finskille lisää

Kauppalehti tietää kertoa, että Finnair hankkii neljä Embraeria lisää laivastoonsa. Koneet ovat isompaa 190-mallia kuin aiemmin 12kpl hankitut 170-mallit. Alkaa Finskin konekanta olemaan varmasti Euroopan uusimpia kun MD80:set poistuvat ensi kesänä. Muutaman vuoden kuluttua Finski hankkii todennäköisesti myös kaukolentopuolelle tuliteriä koneita.
4787
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

"Alkaa Finskin konekanta olemaan varmasti Euroopan uusimpia kun MD80:set poistuvat ensi kesänä."
MD-11:t on 10-15 v vanhoja, B757-200 -koneista osa 9v. vanhoja. Konsernin ATR koneet ovat muuten jopa 15v. vanhoja!
Ensi vuoden alussa muuten Ryanairin koneet on viittä 737-800:aa lukuunottamatta, jotka nekin v:lta 1999, korkeintaan pari vuotta vanhoja.

Äänestä
  • ...vaikka BA:n, LH:n, KLM:n, SAS:n, Iberian tai AF:n kaluston ikähaitaria. Finnairin kalusto alkaa pikkuhiljaa olla sieltä nuorimmasta päästä.

    Äänestä

  • tämän palstan juttuja. Onhan se toki ikävää, kun ei ole omaa "telkkaria" istuimen edessä.

    Itselleni on kuitenkin tärkeämpi se kohde, jonne olen matkustamassa (vai oletteko lähes kaikki katkeria työmatkalaisia firman maksamine lentoineen?).

    Vaikka koneet ovat vanhoja, ymmärtääkseni niitä huolletaan säännöllisesti.

    Äänestä

Hienoja ovat myös hiukan pienemmät E170:set ja hiljaisia. Upean näköinen konetyyppi ja matkustamo valoisa, avaran tuntuinen (penkit tuntuivat olevan matalammalla kuin muiden koneen valmistajien konetyypeissä). Näin penkin ja hattuhyllyn välinen tila saatu tilavammaksi. Penkit ovat lyhyitä istuinosaltaan sekä selkänojaltaan eli jaloille ja päälle ei oikeastaan mitään tukea (jos olet hiukankin pitempi). Polvet edessä olevassa istuimessa kiinni näin pitkäjalkaisella. Finskin E170:ssä 76 istuinta eli tiivistä on (LOT:lla 70 istuinta ja Alitalialla 72 istuinta).
Paljonkohan laittavat E190:iin istuimia?

Tilavimmilla Airbusseilla sitä mielellään matkustaa ja ikävä tulee kunnon työjuhtina palvelleita MD80-sarjan koneita, joissa istuimet reiluja ja jalkatilaa on mukavasti.

Nämä on näitä makuasioita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


koneita kirjoitti:

Kauppalehti tietää kertoa, että Finnair hankkii neljä Embraeria lisää laivastoonsa. Koneet ovat isompaa 190-mallia kuin aiemmin 12kpl hankitut 170-mallit. Alkaa Finskin konekanta olemaan varmasti Euroopan uusimpia kun MD80:set poistuvat ensi kesänä. Muutaman vuoden kuluttua Finski hankkii todennäköisesti myös kaukolentopuolelle tuliteriä koneita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu