Poliisi ampui poliisin, ei edes

sakkoja tullut

Vajaa kymmenen vuotta sitten poliisi ampui harjoituksissa toisen poliisin. Nyt on tullut ilmi väitteitä ettei tapahtuma olisi ollutkaan vahinko vaan tahallinen teko.

Tappo ei ole vielä vanhentunut eikä murha vanhene ikinä. KRP:n on syytä aloittaa tutkinta, tutkija Tuominen saa kyllä tunnustuksen puristettua...

8

1335

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vieno

      Kylläpä se Näkijä nyt jaksaa veivata tuota vanhaa levyä. Kohta kuluu levy puhki.

    • Alpo Stasi

      Juttu on avattava! Esitutkinta käyntiin ja Krp:n "kyvyt" Haapala ja Tuominen kehiin. Ovat nääs "huippututkijoita".

      • Näkijä

        Kyllä se minunkin mielestäni pitäisi tutkia uudel-
        leen,mutta poliisit ovat kyllä jääviä tämän ta-
        pauksen suhteen.Olisi otettava huomioon myös se
        mahdollisuus että 8 poliisia olisi tiennyt ja hy-
        väksynyt tuon surman.Kun tuota oikeudenkäyntiä ai-
        koinaan käytiin,niin soitin mm.syyttäjälle mutta
        hän ei ollut kiinnostunut eriävistä näkökannoista
        joten tuntuu että syyttäjäkin halusi painaa tuon
        asian villaisella.


    • j.ellroy

      "Nyt on tullut ilmi väitteitä ettei tapahtuma olisi ollutkaan vahinko vaan tahallinen teko."

      Väitteitä... Entäs todisteita?

      • lain edessä

        Mikäli tavallinen kansalainen olisi tehnyt samantapaisen teon olisi tullut tuomio vähintäänkin törkeästä kuolemantuottamuksesta. Ehdotonta vankeutta armotta vaikka olisi ensikertalainen.

        Sensijaan poliisi kun on kyseessä ei tule edes sakkoja tai potkuja töistä, uskomatonta. Perustuslain mukaan kansalaisten pitää olla lain edessä yhdenvertaisia!

        Toimiiko poliisin ampunut missäpäin poliisina? Meinaan vaan että osaa varoa, ampuu vielä vahingossa uudemman kerran...


      • kovilla kohti
        lain edessä kirjoitti:

        Mikäli tavallinen kansalainen olisi tehnyt samantapaisen teon olisi tullut tuomio vähintäänkin törkeästä kuolemantuottamuksesta. Ehdotonta vankeutta armotta vaikka olisi ensikertalainen.

        Sensijaan poliisi kun on kyseessä ei tule edes sakkoja tai potkuja töistä, uskomatonta. Perustuslain mukaan kansalaisten pitää olla lain edessä yhdenvertaisia!

        Toimiiko poliisin ampunut missäpäin poliisina? Meinaan vaan että osaa varoa, ampuu vielä vahingossa uudemman kerran...

        Muistelen tämän tapauksen uutisoinnista, että tämä oli järjestetty näytös ja eikös vaan ollut paikalla poliisin-ja ministeriön johtoa aina poliisiylipäällikkö mulli turposesta lähtien. On käsittämätöntä, että ammattinsa osaava huippumies lipastaa tai lataa aseensa kovilla ja monen vaiheen jälkeen oma pää käskee ampua maalimiehen. Ja kuka olikaan tämän korkean tason näytelmän ammunnanvalvoja tai harjoituksen johtaja. Kyllä minulla on sellainen käsitys, että ammunnanjohtaja/valvoja on paljon vartijana ja jos olisin itse ollut vastaavanlaisessa tilanteessa tuntisin vieläkin kylmän ringin persilmän ympärillä. Eli poliisin järjestämä näytelmä jatkuu ja ainakin jutut siitä.


    • pivapava

      Nyt on TULLUT VÄITTEITÄ, että sinä olet rikollisen TYHMÄ!!

      Vaadin tutkintaa!!

      • Beagle Boy

        Kansainvälisten tutkimusten mukaan siellä, missä luotien laulu vain soi, oma tuli surmaa noin 5 % omaa väkeä.
        Kun suomalaisia kaatui talvi- ja jatkosodassa vajaa 100.000 miestä voidaan laskea, että sankarihaudoissa makaa noin 5000 oman tulen surmaamaa suomalaista sotilasta.
        Elämä vaan on sellaista, että vaikka mitä tehtäisiin silloin, kun aseitten kanssa ollaan tekemisissä, niin vainajilta ei voi välttyä.
        Tämäkin juttu vuoren varmasti tutkittiin juurta jaksaen, eikä rikosta löytynyt.
        Toisaalta, kun vahinko sattui poliisille, niin ilkeille ihmisille mikään tutkimus ei kelpaa, paitsi ehkä toverituomioistuinten tuomiot.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30893
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4215
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2735
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1901
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      591
      1670
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1596
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1570
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1506
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1250
    Aihe