Hei!
Pieni kysymys, eli voiko Tukholman Arlandalla ja Kööpenhaminan lentokentällä maksaa euroilla tax free liikkeissä ja muissa lentokentän kaupoissa? Matkustan ko. maiden kautta ja joudun odottamaan jatkolentoja joten ajattelin kysyä asiasta. Luulisi eurojen kelpaavan, mutta kertokaa kokemuksista. Eikä kiitos mitään paasaamista "tohonki vastaus ois löytyny sieltä ja sieltä ja blaablaa..."
Kiitos vastauksista!
Euroilla maksaminen Tukholman kentällä
4
1774
Vastaukset
- Micco
...muuttavat kruunuissa olevat hinnat euroihin todella surkeaan kurssiin ja yleensä vaihtorahana saat takaisin kruunuja. Suosittelen luottokortin käyttämistä sekä ostoksissa että ravintoloissa. Tulee halvimmaksi ja on kätevintä.
- Canario
Eksyn nyt hieman alkuperäisestä aiheesta,
Ymmärtääkseni myös VISA Electron käy useimmilla kentillä. Suomessa kun on tapana että luottokortteja myönnetään lähinnä "luotettaville henkilöille" ( = vakinainen työsuhde), joihin itse en kuulu.
Tarkoitan sitä, että varaa kyllä on matkustaa, mutta kun vakiduunia ei ole, niin voin vain haaveilla Masterista, Visasta, Dinersista ja AmExista.
Olen kerran käynyt Yhdysvalloissa ja pärjäsin hyvin ilman muovia, mutta kohde olikin New York, jossa moni asia pelasi käteisellä hyvin.
Happy Landing!- Valuutan vaihto?
Mutta kun kysyjä eli minä olen köyhä opiskelija vailla luottokorttia...
- Anonyymi
Voiko Tukholman ja Amsterdamin lentokentällä maksaa tax free kaupoissa euroilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell332104Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.471721Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121496Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041236Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041034Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76988- 59865
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34862Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52799Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101753