Välittäjä soitti ja kehotti

Asiantuntija

Välittäjä soitti ja kehotti tulemaan katsomaan asuntoa jo tänään. On kuulemma huomenna tulossa niin paljon porukkaa katsomaan asuntoa.

Soitin tyypin esimiehelle, sillä tunnen hänet. Hän sanoi, että asuntokauppa on nyt seis, kaikki vain odottavat mitä hinnoille tapahtuu. Syöksykierre alaspäin on alkanut, vahvisti hän vielä lopuksi.

Onnittelut kaikille niille, jotka tajusivat myydä syksyllä! Onnittelut myös niille, jotka ymmärsivät lykätä asunnon ostoa! Onneksi olkoon!

7

1100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ostaja

      välittäjillä pitää "kiirettä" nyt,kauppa on jumissa.Muita hyviä välittäjien lausahduksia:"menee aivan varmasti" "kiinnostuneita on todella paljon" "huomenna tulee yksi pariskunta" "tarjous on alla" ja kaikkea muuta vielä lisäksi.Ostotunnelman luominen ja kiireen pitäminen on välittäjän ominaisuuksiin kuuluva välttämättömyys.Itse en ainakaan osta, jos on kauhea kiire.

    • UTT

      Ja taas on tuulipuku asiantuntijat vaihtaneet tietämystään:)

      Välittäjä: "Syöksykierre alaspäin on alkanut, vahvisti hän vielä lopuksi"

      Pari alemman tai juuri minkään koulutustason omaavaa " vaikuttajaa ".

      Itse tein kaupat tai yritykseni eilen kahdesta. Hinta oli xxxx mutta kuitenkin aivan sopiva.

      • Ostaja

        "Itse tein kaupat tai yritykseni eilen kahdesta". Koetas vaikka tuntuvaa hinnan alennusta niille näytöillesi jos saisit vaikka näin jonkun käymään kohteessasi,niissä varmaan on aika yksinäistä.


      • UTT
        Ostaja kirjoitti:

        "Itse tein kaupat tai yritykseni eilen kahdesta". Koetas vaikka tuntuvaa hinnan alennusta niille näytöillesi jos saisit vaikka näin jonkun käymään kohteessasi,niissä varmaan on aika yksinäistä.

        Tarkennus: Siis yritykseni OSTI kaksi asuntoa pääkaupunki seudulta.


    • Ostajaehdokas

      välittäjä vakuutteli että tämä on tiukka hinta (ei paljon tinkivaraa) ja että pannaanko pakettiin. Lisäksi oli kuulemma hyvä tarjous jo sisällä. No, kohde oli ihan kiinnostava muutei pantupakettiin. Välittäjä oli markkinointikurssinsa kai käynyt. Tosin sama kohde toli viikon päästä toiselle välittäjälle, vieläpä samaan hintaan.

    • ja sanoi:

      "luikuria...
      (28.2.2003 klo 14.22)

      Olet aivan liian optimisten näiden asioiden suhteen.

      Vuonna 2004 tulee olemaan (alustavien lukujen mukaan) pakkohuutokaupoissa n. 15500 omakotikiinteistöä, joista 65% pääkaupunkiseudulla. Tämähän taas johtaa asuntopulan helpottamiseen, sillä vuoden päästä omakotitaloon pääsee Helsingissäkin jo 100000 eurolla käsiksi.

      Lisäksi mediassa mainostetaan työvoimapulaa, jotta peitettäisiin se tosiasia, että itseasiassa työttömiä on ensi vuonna tulossa kymmenestä suuresta yrityksestä ennätysmäiset 50000 lisää, sekä pienemmistä yrityksistä vähintään toinen mokoma."

      Perään soitti heti E. Liikanen Suomen pankista ja sanoi:

      "EURIBOR 12 KK

      2.12.2005 -> 2.704

      1.12.2005 -> 2.756

      30.11.2005 -> 2.765

      21.11.2005 -> 2.783 "

      • Pulveri

        Kertoi varmaa tietoa:
        Nyt alkoi sliptti ja ne jakaa asuntoja ilmaseksi. Uskomatonta eikun tuhnupuku päälle ja jonoon niin kuin sauniksen osakeannissa 1999:=) kaikki mukaan! varma on, että joku voittaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe