Onko kellään keeshondeja?! Jos on niin kertokaa pliis kessuistanne!!! Onko suomenlapinkoiria kellään? Olisi mukava kuulla omistajan kommentti roduista.
keeshondeista...
Lyydiah
3128
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Käypä katsomassa www.suomenkeeshond.fi,sieltä löytyy aikas paljon kessutietoutta.
Itselläni on 3v.narttu Helskon kennelistä.Koira on oikea koira ja kessu parhaasta päästä.Meidän elukka on perheen kaikkien kulta mutta eniten minä touhuan sen kanssa ja minua se parhaiten tottelee.Rotuhan on passeli moneen menoon:toko,agi ja näyttelyt.Perhekoirana ihanteellinen koska leimautuu ihmiseen.Voit laitella postia jos haluat,vastailen jos osaan.
Ja vielä haluaisin kysästä et onko koirasi pihakoira? Meille ei voi hankkia sisäkoiraa mutta se saisi olla mukana perheen menoissa koska meillä perhetä ja vilskettä riittää, sopiiko kessu sellaiseen perheeseen? Paljonkos se painaa? Ja vielä yks: haukkuuko tai ilmoittaako se jokaisen tulosta(meille), koska meille tuodaan lapsia hoitoon aamuisin?
Eipä se oikein varsinainen pihakoira ole,viihtyy kyllä ulkona ja pärjää toki tarhassakin,mutta ei voi pitää aina ulkona.Koira leimautuu aina ihmiseen ja tarvitsee ihmiskontaktin.Kessu on ilmoittava vahtikoira eli omalle reviirilleen tulleen ihmisen se ilmoittaa haukulla, joka ei kyllä kestä kauan kunhan sen opettaa oikein.Suosittelen niiden kessusivujen lukemista ihan ajatuksella,sieltä selviää paljon asioita.