Totuus uskonnoista

Mosse

Viisauden kultajyvä.

Ajattelin, että ei aina pidä pitää huomiota siinä mitä itse ajattelee, - omassa luovuudessa. Joskus on kiva katsella ympärilleen: viisauden jyviä tipahtelee myös muiden huulilta.

Kysymys herää, KUKA HITTO luo nämä "tuoteperheet", ovatko uskonnot alusta saakka samaa ruskeaa tuubaa, masentavaa "seuraa-johtajaa" -piirileikkiä, jossa todellinen uskonnollinen kokemus ja uskonnollinen persoona saa kyytiä?

Itse kutsun tätä "Apostoli Paavali -ilmiöksi". Meillä on alkutilanne, jossa todellinen luova profeetta sinkoaa epämieluisia totuuksia vasten väestön kasvoja, ja sivaltelee kansanvillitsijänä tuliruoskalla.

Vähän ajan päästä profeetasta on jäljellä muisto, ja tämän muistokukkulan valtaa Apostoli paavali, apostoleista kaunein, ja suurin ja ensimmäisin. Sitten myöhemmät sukupolvet puhuvat "paluusta alkukristillisyyteen", joka tarkoittaa paluuta Paavaliin, eikä suinkaan paluuta Jeesukseen, kuten tyhmempi saattaisi kuvitella.

Kristinusko puhdistettetuna "ylimääräistä krääsästä" on siis puhdasta Paavalia. Minua tämä on ihmetyttänyt, eikä se johdu mistään "johtajista", vaan olen huomannut Paavali-ilmiön kaikissa kristityissä, se on pesiytynyt etenkin ruohonjuuritasolle, tavallisiin perususkovaisiin.

Sahaja yogassa meillä on Jagbir, ja liiderit. Islamissa puhdistuksen suoritti al-Wahhabi 1700-luvulla, Osama bin-Ladenin oppi-isä.

Miksi me ihmiset tyydymme jäljitelmiin? Miksi emme kuuntele mitä alkuperäisillä profeetoilla on sanottavaa; ehkä me emme kestä kuunnella Jumalan sanaa, edes välitettynä, ja siksi sorrumme välittäjien välittäjiin.

>> Uskonto on kuin Microsoft
>> Kirjoittanut: St. Pauli 28.11.2005 klo 19.03

>> Valitessasi minkä tahansa arvon tai etiikan sinulle tuputetaan väen vängällä mukaan kaikenlaista uskonhumppaa. Voisi melkeinpä vertailla uskontoja Microsoftin tuoteperheen kanssa: kun kerran valitset ihan minkä tahansa tuotteen jonka valmistaja on Mikkisofta, niin sen jälkeen koneesi ei mitään muuta hyväksykään. Mikki valvoo ja Mikki ohjaa. Mikki über alles.

>> Ole rebeli! Päätä itse mitä arvomaailmaasi hyväksyt! Älä antaudu Mikin edessä, sillä muillakin on käyttökelpoisia hilavitkuttimia!

http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=4500000000001443&posting=22000000012221504

3

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • propagandan poika

      Muakin aina ihmetyttää tää ihmisten "uskonnollisen" logiikan taju: Ensin Jesse sanoo, että hän ei ole hyvä; Jumala on hyvä ja sitten tulee Pave, joka sanoo, ett Jesse on Jumala!

      Kumpaa tässä nyt tulisi uskoa? Jesseä vaiko Pavea? Minä kallistun ainakin Jessen puoleen mutta suurin osa "kristityistä" näyttäs olevan Paven puolella.

      Mikkisofta kuolkoon! Rebel, rebel, forever rebel! Long live Robin Hood!

      • Sara-Kali

        Älä sano Mosselle, mutta tunnen St. Paulin henk.koht. Tosi henk.koht.

        Profeetta on helppo olla. Ei tarvitse oikeasti osata heittää mitään ihmeitä, ei tuoda Jumalan valtakuntaa maan päälle eikä etenkään tarvitse RAKASTAA ketään olentoa. Tulta ja tulikiveä vaan. Profeetta rakastaa Jumalaa, mutta ei näe että Jumala on niissä ihmisissä joille hän puhuu!


    • edelliseen

      Mutta evankeliumi on ikuinen. Lue Johanneksen evankeliumia - etsi ja löydä! Yllättävän helppo juttu.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe