Frontpage ongelma

linkit-

Eli olen siis ihan aloittelija. Sain helpin avulla tehtyä sivut, joissa yhdellä sivulla on thumbnailit kuvista ja niitä klikkailemalla aukeaa varsinainen iso kuva uuteen ikkunaan (tämä oli tarkoituskin).
Nyt nämä sivut ovat kuitenkin minun koneella ja thumbnailien linkit myös osoittavat omalle koneelle. Miten saisin kaikki linkit kerralla osoittamaan oikeaan nettiosoitteeseen.

Selventävä esimerkki:
Linkin osoite on C:/documents and Settings/.../omasivu
ja pitäisi saada www.tiitaa.net/omasivu

Käytän tiedostojen siirtoon WS-FTP:tä. Ei kai ainoa keino ole manuaalisesti muuttaa jokaisen linkin kohde nettiosoitteeksi (thumbnail-linkkejä on yli sata ja kasvaa). Tämähän olisi järjettömän aikaavievää puuhaa.
Lisäksi Frontpageni on englanninkielinen, joten jos joku osaa neuvoa, niin mielellään englanninkielisillä komennoilla.

2

278

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Höpö

      Eikö siinä pysty määrittämään mihin linkit osoittaa? Suhteellinen osoite olisi järkevin.
      Entä eikö FP:ssä ole mahdollisuutta search/replace (etsi/korvaa) toimintoon joka muuttaisi kaikki määritetyt merkkijonot (eli tässä tapauksessa osoitteet) tietynlaisiksi?
      Jollei niin tähän on saatavilla apuohjelmia ihan erikseenkin ( http://koti.mbnet.fi/chakram/tiedosto3.php ).

      Mutta onko välttämätöntä käyttää erilista ftp-ohjelmaa, eikö FP:ssä ole itsessään sellainen. Ja käsittääkseni se osaa myös laittaa osoitteet oikein.

      Mutta kuten sanottua: en tunne FP:tä (käytän mieluummin parempaa editoria :)

    • tiiä..........

      moisesta fp:stä, mutta eiköhän se muutostyö onnistu näin:

      Mene dokun alkuun.
      Paina 'Ctrl' 'H'
      ->
      Find: C:/documents and Settings/.../omasivu
      Replace with:
      Paina 'Ok'

      Siis siinä linkissä ei tarvi olla "www.tiitaa.net/omasivu/kuva.jpg", vaan pelkkä "kuva.jpg" riittää.

      Ja etsi sieltä fp:stä kohta jossa voi valita käytetäänkö linkeissä absoluuttista vai suhteellista osoitetta - ja valitse se suhteellinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      106
      6782
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      88
      5072
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3329
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3212
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      27
      2368
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1726
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1371
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1312
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1226
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      994
    Aihe