sauna kuivaan tilaan?

hennuli

Ollaan ajateltu tehdä kerrostalo kaksioon (ylin kerros) sauna, joka tulisi osittain kylppärin vieressä olevaan vaatehuoneeseen. Kyseessä olisi sellainen kohtuu pieni sauna, johon mahtuu ehkä 4 henkilöä.

Ilmastointihormi kulkee sopivasti vaatehuoneesta kylppäriin, joten sellaista ei tarvisi erikseen kyhätä. Näin maalaisjärjellä ajatellen en näe mitään syytä, miksei sitä saunaa voisi rakentaa. Lupaa pitää tietysti hakea.

Onko kukaan tehnyt vastaavaa? Onko tiedossa mitään firmoja, mitkä tekee noita ja hoitaako jotkut firmat jopa lupa-asiat, ettei tarvisi omaa päätä vaivata sillä. Entäpä paljonko pitäisi varata maksamaan? Asutaan Nastolassa.

Kiva, jos joku osaa vastata.

2

702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuivia tiloja

      ja laittaa hometta kasvamaan. Uimahalleissa on saunat.

    • pääsuunnittelija

      Hei henuli!

      Kirjoituksestasi päätellen olosuhteet saunan perustamiselle ovat loistavat.
      Kun hormikin on valmiina et tarvitse kuin kiukaan. Asenna kiuas vastakkaiselle seinälle kuin hormi ja muuta et tarvitse. Lauteiksi käy aluksi esim. keittiöjakkara. Lupa-asioilla on turha vaivata päätäsi, sillä mistä kukaan saisi ikinä tietää komero saunastasi.
      Kustannukset Nastolan alueella ovat n. 250€ (kiuas). Makoisia löylyhetkiä, muista ottaa vaatteet pois vaatehuoneesta ennen kiukaan asennusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      94
      4233
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3213
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1358
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      949
    6. 136
      936
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      786
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe