NO niin!
Eli terve vaan kaikki. Nyt olen saanut rekisteröityä itseni tähän palveluun.
Eli opiskelen helsingin ammattikorkeakoulussa ja olemme tekemässä nyt ensimmäisellä vuosikurssilla 10 min dokumenttielokuvaa.Dokumentit kuvataan helmi- maaliskuussa ja itse olen valinnut aiheekseni ghost hunterit.
Tarkoitus siis olisi löytää muutama aiheesta kiinnostunut tai aihetta ennenkin harrastaneita ihmisiä/ihminen. Dokumentin ideana on käsitellä kummittelua yleisesti sekä ghost huntingia ja lopuksi tarkoitus olisi mennä kuvaus ja ääniryhmän kanssa johonkin kummitustaloon ghost hunterin kanssa.
Eli jos sinulla on mielenkiintoa lähteä mukaan tälläiseen oppilastyöhön niin ota yhteyttä minuun galleriasivujen kautta.
Plussaa henkilölle/henkilöille on
-Sanavalmius (eli voit haastattelussa kertoa asioista)
-tietoa asioista.
-että olisit ennenkin käynyt kummitustaloissa ja harrastanut alaa. (tämä ei ole pakko mutta suositeltavaa)
-sit hyvä mieli ja yhteistyökykyä kuvausryhmän kanssa.
KIITOS JO ETUKÄTEEN.
Dokumentti "Ghost huntereista"
12
1994
Vastaukset
- PERTTU
Hei kamoon. Onko totta ettei löydy yhtään kiinnostunutta?
- May
Tää on aika jännä juttu, nimittäin, että tälläisiin on aika vaikea saada ihmisiä mukaan avautumaan kameran edessä..
Tänne kyllä riittää juttujen kertojia, mutta tuskin kukaan haluaa omalla naamallaan "paljastaa" kokevansa outoja juttuja. Pelkäävät varmaan, että seuraava osoite löytyykin sitte suljetulta osastolta.
Kuka nyt haluis pilata katumainettaan?? ;D
Nää jotka oli tässä innolla tulossa mukaan on varmaan enemmän kiinnostuneita asiasta samalla tavalla kuin sä, eli tutkimaan asiaa ikäänkuin ulkopuolisena tarkkailijana. Tuskin heillä itsellään on ns. varsinaista kokemusta kummituksista.
Mutta toivottavasti löydät projektille niitä jotka ei pelkää kertoa.
Itse olen saanut kerättyä "kansavideonarkistooni" muutamia tosi hienoja, vahempien ihmisten kertomia muisteluita omista kokemuksistaan.
Vanhemmille ihmisille näiden tarinoiden kertominen on helpompaa, ei tarvii niin miettii mitä muut ajattelee.
Sellaista kaikkea tuli mieleen tässä..
Onnea ja menestystä jatko kannalta! - Perttu
May kirjoitti:
Tää on aika jännä juttu, nimittäin, että tälläisiin on aika vaikea saada ihmisiä mukaan avautumaan kameran edessä..
Tänne kyllä riittää juttujen kertojia, mutta tuskin kukaan haluaa omalla naamallaan "paljastaa" kokevansa outoja juttuja. Pelkäävät varmaan, että seuraava osoite löytyykin sitte suljetulta osastolta.
Kuka nyt haluis pilata katumainettaan?? ;D
Nää jotka oli tässä innolla tulossa mukaan on varmaan enemmän kiinnostuneita asiasta samalla tavalla kuin sä, eli tutkimaan asiaa ikäänkuin ulkopuolisena tarkkailijana. Tuskin heillä itsellään on ns. varsinaista kokemusta kummituksista.
Mutta toivottavasti löydät projektille niitä jotka ei pelkää kertoa.
Itse olen saanut kerättyä "kansavideonarkistooni" muutamia tosi hienoja, vahempien ihmisten kertomia muisteluita omista kokemuksistaan.
Vanhemmille ihmisille näiden tarinoiden kertominen on helpompaa, ei tarvii niin miettii mitä muut ajattelee.
Sellaista kaikkea tuli mieleen tässä..
Onnea ja menestystä jatko kannalta!Tähän voidaan löytää sellainenkin ratkaisu, että kuvattavan kasvoja ei esimerkiksi näytetä eikä nimiä paljasteta...
- Aavemainen mies
Jos homma ei ole kovin tiukkapipoista, niin ehkä kannattaisi "palkata" joku kaveri esittämään ghost hunteria? Varmaan jostain vanhan tavaran liikkeestä saisi eksoottisia kummituksenmetsästysvälineitä, ja vaikka jonkun hirmu vanhan valokuvan (joka olisi muka se talossa kummitteleva aave, mitä jahdataan).
- aina oikeessa
Niin..tätähän se tutkiva journalismi oikeesti on tänä päivänä..
Ajan henkeen siis!
;D - PerttuR
aina oikeessa kirjoitti:
Niin..tätähän se tutkiva journalismi oikeesti on tänä päivänä..
Ajan henkeen siis!
;DKiitos mutta ei kiitos.
Kyllä haluan tehdä ihan totuudenmukaisen dokumentin oikeista henkilöistä ja oikeasta kummituksenmetsätyksestä. Itsekkin olen aiheesta kiinnostunut, mutta en niinkään harrastaja. - elisant
PerttuR kirjoitti:
Kiitos mutta ei kiitos.
Kyllä haluan tehdä ihan totuudenmukaisen dokumentin oikeista henkilöistä ja oikeasta kummituksenmetsätyksestä. Itsekkin olen aiheesta kiinnostunut, mutta en niinkään harrastaja.Normaalisti viestejä ei saa massapostittaa toisille palstoille, mutta koska aihe kuitenkin liittyy rajatietoon, niin laita edes linkki tähän keskusteluun muutamalle muulle palstalle kuten esim. Yleistä rajatiedosta ja Parapsykologia. Myös näillä palstoilla keskustellaan kummittelusta ja sen vaikutuksesta aika laajasti.
Onnea projektiin!
Ellu - valkonaama
PerttuR kirjoitti:
Kiitos mutta ei kiitos.
Kyllä haluan tehdä ihan totuudenmukaisen dokumentin oikeista henkilöistä ja oikeasta kummituksenmetsätyksestä. Itsekkin olen aiheesta kiinnostunut, mutta en niinkään harrastaja.Suomesta tuskin löytyy yhtään kummituksen metsästäjää ;)
- vihjettä vinkiksi!!!
valkonaama kirjoitti:
Suomesta tuskin löytyy yhtään kummituksen metsästäjää ;)
Se on totta. Kantsii lähteä tuonne ameriikanmaalle jos haluaa löytää jonkun joka ilmoittautuu ghost hunteriksi. Siellä kun meno on vähän eri kuin täällä patavakavamielisessä ja synkässä pohjolassa missä ko tyypit oikeesti suljettais jonnekin laitokseen.
Netistä löytyy tyyppien nettisivuja.
yks huvittavimmista:
http://www.spi.com.sg/haunted/main.htm
- utelias ;)
siellä ammattikoulussa... ?!?
- Ghost Hunter 2005
Olen aaveiden metsästäjä ja minulla on useampi aave metsästettynä ja vanhaan tyhjään hillopurkkiin säilöttynäkin. Olen metsästänyt aaveita jo kymmenen vuotta ja tietoa ja kokemuksia siis on. Pääsen jouluksi lomalle täältä suljetulta osastolta, joten haastattelu onnistuisi silloin.
- Ompa huvittavaa..
Siis minä olisin kiinnostunut mutta kun olen vasta 12 niin en oikein viitsisi. Tiedän että olen nuori, mutta osaan olla rauhallinen ja olen saanut yhden kummituksen nauhalle eli ei ole paljon kokemusta.. Ja sekin saattaa olla vain pöly hiukkanen kamerassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1193412Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.881202- 93965
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827