miten saan telewell IA-300 toimimaa kun tunnu löytyvän oikeita modeja on vähän uutta tämä muutenki linux.
suse linux 10
karpo
6669
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
sisäinen adsl-motukka ?
jos on niin aika toivottomalta taitaa näyttää...
kannattaa suosia ulkoisia laitteita :)
joo sisäinen motukkanpaska on. joo samaa vähä arvelin että vaikeuksia ainaki o jos nyt saa ees toimimaa
Uusille linuxeille ei valmistaja ole julkaissut ajureita.
Minä tosin poltin hihani ja ostin 30-50€ maksavan ulkoisen modeemin,
Ainoa mikä tunnisti tuon telewellin 300 oli mandrake, muissa sai säätää joka käynnistyksessä uudelleen.
Kannattaa muutenkin suosia ulkoisia ethernet liitäntäisiä ADSL-päätelaitteita. Noi sisäset kortit ja USB-liitäntäiset ulkoiset purkit on enimmäkseen roskaa. Niiden kanssa on ongelmia kaikilla käyttiksillä, myös Wintöötin kanssa.
Sitäpaitsi ulkoseen ethernet liitäntäiseen purkkiin saa usein kiinni usemman koneen kuin yhden, lisäksi niissä on selkeät merkkivalot, joista näkee heti purkin ja linjan tilan. Muutenkin noi on ominaisuuksiltaan parempia.
joo kyllä tuo ulkosen motukan hankkiminen o ollu jo jokusen aikaa mielessä ei vaa o niin pidelly kiirettä :). pitänee ostella kun tota rahaa liikenee vähä ylimäärästä