Hei,olen 43-vuotias, ei ole vielä vaihdevuosia. Mutta selvästi hormonitoiminta huonompi kuin ennen. Enää ei kuukautisten jälkeen tule sitä ihanaa oloa, kun estrogeenitasot nousivat, sen oikein tunsi. Ja on tullut mielialaoireita ja unihäiriöitä, aamuyöstä herää aikaisin. Kuukautiset epäsäännölliset 23-30 päivää. Aloitin tänään Menofemin, kun gynekologi suositteli, hän ei suostunut vielä määräämään estrogeenia. Onko muilla suurinpiirtein tämänikäisillä hyviä käyttökokemuksia Menofemistä? Onko tullut mitään sivuoireita? Minulla käy vähän vatsaan ja ihoa kutittelee.
Pitää nyt sinnitellä ainakin se 2 viikkoa, että näkee, vaikuttaako yhtään.
Menofem-kokemuksia jo ennen vaihdev.??
8
3341
Vastaukset
- nainen 56
kiinnostunut Menofemistä. Lääkäri ehdotti minulle, kun olen syönnyt hormoneja kuusi vuotta ja haluaisin lopettaa. Käski ostaa Menofemiä. Onko kellään kokemusta? auttaako?
- kokeilen vielä
että menofem vaikuttaa estrogeenin tavoin vaikka ei ole kasviestrogeenejä sisältävä.
- VAIKUTUS 50V
Olen syönyt menofemiä, ja todennut sen hyväksi.
Olen kokeillut myös pausseja etten syö ja heti tulee oireet takaisin.
Omalle lääkärille kannattaa mainita niiden syömisestä.
Minulle riittää yksi tabletti päivässä, mutta jos on oikein kiree tunnelma nupissa otan silloin aamuin illoin.
Periksi ei kannata antaa, vaan syödä kuukausi, sen jälkeen alkaa helpottamaan.- aloitin tänään
niitä suositellaan vaan kuudeksi kuukaudeksi,mitä sen jälkeen.Aika kalliita!
- menofemmit
aloitin tänään kirjoitti:
niitä suositellaan vaan kuudeksi kuukaudeksi,mitä sen jälkeen.Aika kalliita!
ne eivät ole kalliita verraten esim.luontaistuotteisiin jotka maksaa 60tabl. noin 30 euroa. Ovat kunnolla tutkittuja lääkkeen tavoin,itsekkin aloitin tänään. Ei vielä kokemusta. Ymmärsin että lääkäri katsoo kuuden kuukauden jälkeen jatketaanko?
- kutittaa
menofemmit kirjoitti:
ne eivät ole kalliita verraten esim.luontaistuotteisiin jotka maksaa 60tabl. noin 30 euroa. Ovat kunnolla tutkittuja lääkkeen tavoin,itsekkin aloitin tänään. Ei vielä kokemusta. Ymmärsin että lääkäri katsoo kuuden kuukauden jälkeen jatketaanko?
Minä olen myös huomannut, että kun olen alkanut käyttää noita estrogeenejä niin iho kutisee.
Ajattelin että se johtuu siitä että paino nousee.
Minulla on paino noussut vuodess n. 3kg ja turvotusta on melkein jatkuvasti. - hissukka
kutittaa kirjoitti:
Minä olen myös huomannut, että kun olen alkanut käyttää noita estrogeenejä niin iho kutisee.
Ajattelin että se johtuu siitä että paino nousee.
Minulla on paino noussut vuodess n. 3kg ja turvotusta on melkein jatkuvasti.käytän laastaria ja se kyllä kutittaa,mutta vain laastarin kohdalta.Eniten silloin kun sen ottaa pois niin jäljelle jäänyt jälki.Voiko menofemiä ja laastaria joka sis vain estrogeeniä käyttää yhdessä?
- minullakin
Olen 45v. minulla oireet alkoivat n.vuosi sitten kuin salama kirkkaalta taivaalta. Olen myös aloittamassa menofemmit, onko olosi parantunut? Kokemuksia siitä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874188Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293163No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10929
- 134921
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770