Mikä objekti?

E-300

Löytyykö E-300 sarjan kuvaajilta vinkkiä kohtuuhintaisesta objektista, joilla saavuttasi valovoimaisempia kuvia ja jolla voisi korvat kitin mukana tulleet putket?

2

560

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mika....

      ...tiedä varsinaisesti olympuksen tarjonnasta, mutta yleisesti voi sanoa, että objektiivin hinta nousee eksponentaalisesti valovoiman mukana eli tuo edullisuuden vaatimus (vaikka onkin osin suhteellinen käsite) tekee yhtälöstäsi varsin epätodennäköisen. Siis puhuttaessa tsoomeista. Edullisimmin valovoimaa saa kiinteäpolttovälisissä optiikoissa ja siksipä itse tekisin (ja teenkin) niin, että mietin millä polttovälillä sitä valovoimaa eniten tarvitsee ja ostaa kaksi tai kolme kiinteäpoltoovälistä lasia. Voisi kuvitella, että useimmissa tapauksissa valovoima loppuu kesken sisällä kuvatessa jolloin voisi kuvitella sitä valovoimaa tarvittavan laajakulma, normaali ja lyhyen pään tele optiikoissa. Tavallisesti 50mm f1.8 on varsin edullinen, valovoimainen ja soveltuu hyvin esim henkilökuvauksiin digissä (kohdallasi se vastaisi sata millistä. Joku 24mm vastasis kamerassasi kuvakulmaltaan normaalioptiikkaa. Noi pimeät tsoomit toimii hyvinä yleiskakkuloina hyvässä valossa. Valovoimaiset tsoomit ovat erityisen hintavia varmaan helposti yli tuhat euroa kolme- neljä tuhatta euroakaan ei ole mikään tavaton hinta jos kakkulan valovoima painuu alle f:3. Eräs käyttökelpoinen mahdollisuus sinulla on hankkia kameraasi om-systeemin sovite ja katella vanhoja om-systeemin manuaalioptiikoita (ovat käytettyna halpoja kuin leipä ja laadullisesti erinomaisia ja valovoimaisia).

    • objekti

      kuvattavaksi on esim. aurinko

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6908
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2036
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1688
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1390
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1238
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      996
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      954
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      929
    Aihe