Jääkiekko-ottelua kuvaamaan

Make

Olisikohan täällä kukaan kuvannut lätkämatseja digijärkkärillä? Lähinnä kiinnostaa, että millaista kalustoa homma vaatii, pitääkö putken olla 300/2.8 vai pärjääkö esim. nelosen aukolla? Runko on EOS 350D, joten olettaisin että 1600 ISO voi käyttää, kenno on sen verran hyvä. Tarkoitus olisi saada myös tilannekuvia esim. maalinedustan kahinosta tai veskarin torjunnasta, joten valotusajan tulisi olla lyhyt, jotta liike-epäterävyyttä ei hirveästi esiintyisi. Ihan kaukalon laidalta pääsisin kuvaamaan, jalustalta, ja salamaa varmaankin voisi käyttää apuna. Kuvauspaikkana olisi nykyaikainen ja valoisa jäähalli, esim Harwall Areena.

Elättelen toiveita että alkuun pääsisi ilman miljardin euron investointia. Kuvat tulee siis harrastekäyttöön, jos niitä julkaistaan, niin webbisivulla lähinnä. Kertokaapa kokemuksia. :)

2

2093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mosa73

      Itseänikin kiinnostaisi tuollainen urheilukuvaus. Olen testaillut muutaman kerran kuvaamista pienessä jäähallissa käsivaralta ja katsomosta käsin ehkä 4. tai 5. penkkiriviltä.

      Yllätyin kuvien laadusta. Nikon D50:n kittiputkella ja ISO 1600:lla sai jo kohtuullisia kuvia. Huono valovoima ei kyllä millään anna riitävää nopeutta liikkeen pysäyttämiseen.

      Käyppä katsomassa http://www.digicamera.net/keskus/index.php (vaatii rekisteröitymistä) "Aloitteleva digikuvaaja kysyy" palstalta keskusteluja. Ainkakin (tällä hetkellä) sivulla 2 ja 4 on keskusteltu ko. aiheesta. Ketjuissa on muutama linkki, joissa on hyviä kuvia pyörätuolikoriksesta, sählystä ja koriksesta.

      Noiden keskustelujen ja kuvien perusteella ainakin itse harkitsen 50/1.8 Topo - Honka matsin kuvien perusteella.

      • Make

        Kiitos linkistä! Tuo on juuri sitä mitä etsin, Google ei löytänyt. Rohkaistuin, että ISO 1600 kelpaa, ja lienee f4 riittää. Loistavaa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1910
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      834
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      787
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      258
      717
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      698
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      669
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      653
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      633
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      633
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      626
    Aihe