Paljon käydään keskustelua kissanpissasta jonka kisu tekee väärään paikkaan.Ongelma on näköjään aika yleinen monella kissa perheellä. Nyt mekin tarvitsisimme hyviä neuvoja/kokemuksia millä väärään paikkaan pissaaminen on saatu loppumaan. Poikakissa tuli meille keväällä kahden vuoden ikäisenä ja leikattuna. Huomasimme väärään paikkaan pissaamisen vasta syksyllä joten poika on kerinnyt vaalimaan huonoa tapaansa jo pitkään ennenkuin puutuimme siihen. Pissa tehdään aamu-yöstä kakkaamisen jälkeen eteiseen ulko-oven eteen josta se on imeytynyt listojen ja maton alle huomaamattomasti.On käytetty lääkärissä, mutta pissapuolelta ei vikaa löydy, eli on korvien välissä. Laitettiin toinen astiakin, että voi pissata sitten toiseen jos kakka häiritsee toisessa astiassa mutta ei auta. Välillä menee viikkoja ihan hyvin ilman ongelmaa kunnes taas niinkuin tänäaamunakin heräsimme kuopimiseen ja taas oli pissat kynnyksen alla ja kakka astiassa. Vitsit alkaa olla vähissä joten jos jollain on muita vinkkejä kuin hiekka-astian tai ruoan laittaminen pissapaikalle, niin otan neuvot kiitollisuudella vastaan.
hyviä neuvoja tarvitaan
2
208
Vastaukset
- Gardfield
Pese väärä pissipaikka väkevän hajuisella aineella. Minulla on laatikko kylpyhuoneessa. Muutaman kerran kissa teki pissin suihkun alla olevaan ritilään, josta vesi menee pois. Pesin ritiläkohdan Vimillä. Jätin aineen huuhtelematta pitkäksi aikaa. Minun kissa ainakin pelästy uutta hajua, eikä enää tehnyt väärään paikkaan. Kissat ovat tarkkoja hajuista, ilman muuta se tekee pissin samaan paikkaan, jossa on tuttu haju. Voit kokeilla väärään paikkaan mitä tahansa voimakkaan hajuista ainetta esim. deodoranttia, hiuslakkaa tai Tolua. Kloriitti on tosi voimakasta, mutta sen kanssa täytyy olla varovainen, sillä se voi valkaista maalipintoja.
- sip-su
Meillä väärään paikkaan pissimiseen oli syynä tulehdus. Tulehdus pitkittyi, koska lääkäri määräsi väärää antibioottia. Vaikka jotkut ovat sitä mieltä, että ensimmäiseen ja halvimpaan lääkäriin on aina luottaminen, ei se meidän kohdalla ollut näin. Ongelma poistui vasta toiselle lääkärille mentäessä. Tällä siis vihjaan, että syy voi olla myös lääketieteellinenkin.
Korvienvälistä: kissalle tästä tulehduksesta jäi trauma laatikkoa kohtaan, ja pissasi myös ulko-oven eteen kynnyksen pilaten. Ongelmasta päästiin pikkuhiljaa, pesin pissikohtaa etikalla, se neutraloi hajun. Kissa tykkäsi pissata sanomalehdelle, ei hiekkaan, tulehduksesta johtuen. Laitoin siis väärään pissipaikkaan sanomalehteä. Vähitellen hivutin lehden paikkaa vessaa päin ja seuraavaksi laitoin paikalle vessalaatikon, johon laitoin sanomalehteä. Nyt vessalaatikko on vessassa, täytteenä tosin edelleen sanomalehteä. Siellä se käy, mutta on myös sillointällöin alkanut käymään ihan oikealla hiekkalaatikolla.
Oli kyllä välillä pinna todella piukalla tämän asian kanssa, mutta sanomalehti oli meille pelastus. Kaikki siitä ei tykkää. Myös feliwaytä kannattaa suihkia sinne minne pissan toivotaan ilmestyvän, jos se vaikka häivyttäisi pelkoja. Jos pissiminen taas on merkkaustyyppistä, silloin sitä voisi suihkia siihen väärään paikkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse754547Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093793Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1473509Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.411992Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1251064
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.136991- 57933
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25847