Tuli mieleen omista käsivarsistani. Rupeavat olemaan jo varsin mustelmattomat, mutta vahinkoja neitosen hampaiden kanssa on sattunut tasaiseen tahtiin. Ja varmaan sattuu vielä vastakin. Kuukausi sitten loksautti kulmahampaalla huuleni halki, mistä minä peilin ääressä huomasin, jotta pitäisi saada turboa myös toiseen huulipuoleen. Sitten tuo tulee takaapäin ja kietoo tassun jalan ympäri, pisteitä saa siitä, kun eukko kaatuu.
Millaisia leikkimisvahinkoja on sattunut?
Shirie
7514
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
tuo ole hyvä. Suosittelen mustelmasalvaa. Muutoin olet kanssani samassa asemassa. Hiruroidia ja tulehduskipulääkkeitä. Ajatella kun väärään aikaan nämä jutut tulee, olisi kesä ja sandaalit, lyhythihaiset puserot ja mekot. Rahaa saisi siitä kun seisoisi tatuointiliikkeen ulkopuolella näyttämässä komeita jälkiään, liikkeen omistaja maksaisi meille kun poistuisimme, kun ei raukan valikoimista saa samanvärisiä ja mallisia koristeita.
pukeutumaan yksiin juhliin sillä periaatteella, ettei mitään pintaa saa näkyä. Kaikki oli 'penturokon' peitossa.
tai muuten ruhjoutumatonta kohtaa musta ei varmaan edes löydy.
On ollu polvilumpio pois paikaltaan (sattuu muuten aivan ...keleesti!)kun koiralla meni luoksetulo "vähän" pitkäksi.
Toisessa poskipäässä on arpi, kun se jäi joskus yhden yli-innokkaan koirulaisen kulmurin tielle.
Silmä mustana ja haava silmässä kerran kun hakumetässä maalimiehenä ollessani yks etsijä astui mun silmään.
Sitten niin monesti sormia ja muita ulokkeita ruvella, etten ole kirjaa pitänyt...
Kaiken kruunaa kuitenkin tapaus, joka vieläkin nolottaa. Kukaan maailmassa ei varmaan ole mun lisäkseni niin tyhmä, että kokeilee mitä koira tekee nähdessään nakinkuoreen työnnetyn sormen.
Ei liene vaikea päätellä miten kävi ja se kuuluu asioihin joita tuskin kokeilen toiste :)
vahinkoja ole sattunut, mutta yksi kasvatti oli leikkinyt vuosia vuosia sitten...jollain. No joo, koira alkoi voida huonosti ja lääkekuurista huolimatta vointi senkun vain huononi, mikään ei pysynyt sisällä. Omistaja vei sen toiselle ell. ja sitten röntgattiin. Suolessa näkyi jotain ja niin siitä leikkauspöydälle. Niin sieltä sitten löytyi puoliksi mädäntynyt tennispallo, joka poistettiin ja niin alkoi koiruus toipumaan ja eli varsin pitkän elämän.
itseltä lähti korvasta ihan pieni pala..tosin se saatiin ommeltua niin etteivahinkoa näy. sen jälkeen en ole mennyt maahan pennun kanssa leikkimään. oma vika.
päässeeni helpommalla kun on nuo kääpiöt. Mutta tunnetusti luulo ei ole tiedon väärti.
Meillä saa olla silmät selässäkin. Enää en kanna tarjotinta, nyt saa jokainen tulla itse ottamaan keittiöstä. Kääpiö on hyvä juoksemaan jalkojesi välistä, juuri silloin kun olet vähiten tietoinen vaarasta. Muutaman kerran on ollut liki liippaa tilanne. Mitta täyttyi kun olin viemässä olohuoneeseen perintö arabia kahvikuppeja tarjottimella. Oli niin liki piti tilanne, etten tänä päivänä ymmärrä miten sain säilytettyä tarjottimen tasapainon ettei mitään pudonnut, kun itse istuin kynnyksellä. Siitä tuli pitkä toipumisaika, sillä loukkasin selkäni kunnolla, ja lääkärini kertoi minulle aika närkästyneesti ettei minusta ole akrobaatiksi. Mutta perintö säilyi.
..kanssa on nyt reilun 9 kuukauden ikään mennessä ehtinyt sattua jos jonkinlaista tapaturmaa. Viime viikolla pikku ystävä (45kg) tervehti minua kotiintullessani mahtavalla jättipompulla ja iski kyntensä vahingossa suoraan ikeniini :-D Nyt jo naurattaa, mutta saakurin kipeää se teki ;)
Ensimmäisillä liukkailla vetäisi minut kumoon niin, että pikkurilli murtui. Sen lisäksi lukemattomia raapaleita, mustelmia ja muita pikkuvahinkoja. Nämä keskenkasvuiset jättikoirat ovat niitä parhaita näiden tapaturmien aikaansaamisessa, vauhtia ja voimaa on kuin pienessä pitäjässä eikä pieni mieli oikein vielä ymmärrä omaa kokoaan ja vouhotustaan ;)