1980-luvun lopun tapahtumat

toistuvat

Pankit eivät näköjään ole oppineet mitään niiden häpeällisestä historiasta. Samat virheet tehdään taas kuin ennen edellisen laman alkua. Mikään ei ole näköjään muuttunut.

Tuulipukukansalle jaetaan ilman vakuuksia käsittämättömän pitkiä asuntolainoja siitä lainkaan kiinnostumatta, onko kauppa järkevä vai ei. Kun puskutraktori jyrää talon alta ja velkaa on vielä puolet jäljellä, voi tulla suru puseroon. Tai kun työpaikka menee alta eikä uutta työtä löydy, voipi tulla äitiä ikävä.

No kohta taas korjataan sato. Pankkeja kaatuu, ihmiset joutuvat kahden asunnon loukkuun, pakkohuutokaupat alkavat.

Ostakaa te kuplahinnalla, minä ostan vasta romahduksen jälkeen pakkohuutokaupasta!

3

431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ostat vaan

      yhden asunnon. Jos -70% toteutuu, niin minä ostan ainakin 15 asuntoa. Se on selvä ja kaikki vuokralle.

    • voi pitkästyä

      mutta kiva tietää että sä pääset omaan kämppään HETI kun Suomeen vaan saadaan kunnon lama. Toivotaan tietysti, että sellaista ei tule koskaan, vaikka se sitten tarkoittaisikin sitä, että olet jäävä luteiden keskelle vuokrakasarmiisi.

      Helpottava vinkki, jonka kuulin tutulta tuhnulta: nimeä luteet niin ne tuntuvat heti paljon inhimillisemmiltä ja vähemmän vastenmielisiltä, anna niille kasvot!

    • tiedustella

      yhdenkin puskutraktorilla kaadetun ty:n osoitetta?

      Tällä palstalla niitä tunttuu murisevan, mutta luonnossa ei näy esiintyvän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      70
      4505
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      105
      3759
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      127
      3426
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      35
      1958
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1911
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1209
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      94
      979
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      125
      922
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      55
      905
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      827
    Aihe