Vanha kullankaivaja kuoli ja tuli taivaan portille. Pietari sanoi: "Kyllähän sinä olet kelvollisesti elellyt, mutta Taivaan kaivosmieskiintiö on täynnä, mitäs nyt tehdään?"
Kullankaivaja ehdotti: "Saanko minä puhua niille kaivajille, josko tilaa löytyisi?" Pietari suostui, ja kohta kun kullankaivaja oli käynyt puhumassa, alkoi mahdoton trafiikki Taivaan portista ulos. Nyt kullankaivaja pääsi taivaaseen. Pietari kysäisi: "Mitäs sinä oikein sanoit?" "Panin huhun liikkeelle, että helvetistä on löytynyt kultaa!" sanoi kaivaja.
Kului pari viikkoa ja silloin vanha kullankaivajakin lähti Taivaasta. "Hei, mihin sä menet?" kysyi Pietari. "Helvettiin. Tosin panin itse huhun liikkeelle, mutta voi se silti pitää paikkansa..."
Kullankaivaja
Daniel
0
1308
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks63757Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?882715Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U1072548Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut242235- 502014
Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1021893Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1231784Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si111458Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287341184Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3381108