Shakira - Biography

Isabel

Shakira Isabel Mebarak Ripoll syntyi 2. helmikuuta 1977 Barranquillassa, Kolumbiassa. Shakira on laulaja/lauluntekijä.

Shakira syntyi libanolilaiset sukujuuret omaavalle amerikkalaiselle isälle ja italialaiset- ja espanjalaiset sukujuuret omaavalle kolumbialaiselle äidille.

Lapsena keskiluokkaisessa perheessä kasvanut Shakira vietti paljon aikaa naapurustonsa muiden lasten kanssa pelaten ja leikkien. Shakira oli pienestä pitäen kiinnostunut myös musiikista, ja hän kirjoittikin ensimmäisen kappaleensa 8-vuotiaana.

13-vuotiaana kyky-kilpailun voittanut Shakira muutti Barranquillasta Bogotáan, jossa hän levytti ensimmäisen albuminsa Magian. Levy ilmestyi Sony -levy-merkin alla Shakiran olleessaa vasta 14-vuotias. Levy menestyi kohtalaisesti Kolumbiassa.

Shakiran toinen albumi, Peligro, menestyi edeltäjäänsä huonommin, ja Shakira päätti lopettaa musiikki-busineksessa ja ryhtyi näyttelijättäreksi kolumbialaiseen saippua-sarjaan nimeltä El Oasis.

Levy-yhtiö sai Shakiran kuitenkin palaamaan musiikkimaailmaan, ja vuonna 1995 ilmestyi kolmas albumi Pies Descalzos. Tämä albumi sai jo kunnolla menestystä, ja sen Estoy Aqui -kappale menestyi kansainvälisestikin. Shakiran parhaat hitit sisältävä The Remixes -albumi ilmestyi myös 1990-luvun puolessa välissä.

Shakira tapasi arvostetun manageri/tuottaja Emilio Estefan Juniorin, ja heidän yhteistyönsä hedelmänä ilmestyi maailmanlaajuinen menestys-albumi ¿Dónde Están Los Ladrones?, joka sai kriitikoilta ylistystä, ja levyä pidetäänkin Shakiran parhaana.

Nyt Shakira oli Latinalaisen-Amerikan, Portugalin ja Espanjan musiikkimaailman kiistaton kunigatar.

¿Dónde Están Los Ladrones? toi Shakiralle kaksi Grammya, ja albumia seurannut akustinen MTV Unplugged -versio toi vielä yhden Grammyn.

Nyt jo Shakira oli herättänyt huomiota maailmalla, ja hän keskittyikin ensimmäiseen englanninkieliseen albumiinsa. Laundry Service -levy ilmestyi vuonna 2001, ja oli vuoden 2002 myydyimpiä albumeja. Tähän päivään mennessä Laundry Serviceä on myyty noin 14 miljoonaa kappaletta.

Vuonna 2002 Shakira julkaisi parhaat espanjankieliset hittinsä sisältävän Grandes éxitoksen, ja Live & Off the Record DVD:n. 10 kappaleen levyn vuosien 2002-03 Tour of the Mongoose -maailmankiertueelta julkaistiin vuonna 2004.

Viimeisin musiikkiprojekti Shakiralla on ollut kaksi-osainen albumi, joka julkaistiin vuonna 2005. Espanjankielinen Fijación Oral vol. 1 julkaistiin kesäkuussa ja englanninkielinen Oral Fixation vol 2 julkaistiin marraskuussa.

Shakira tulee suurperheestä, ja hän arvostaa aikaan, jonka hän voi viettää siskojensa, veljiensä, vanhempiensa, ystäviensä ja tietenkin poikaystävänsä kanssa. Shakira meni kihloihin Argentiinan ex-presidentin pojan, Antonio de la Ruan kanssa vuonna 2000.

Shakiralla on perustanut Pies Descalzos -nimisen säätiö, joka auttaa ja tukee köyhiä lapsia Etelä-Amerikassa. Shakira onkin rakennuttanut lapsille jo kolme suurta koulua guerilla-sissien ja hallituksen sotaiseen Kolumbiaan. Lokakuussa 2003 UNICEF nimesi 26-vuotiaan Shakiran maailmanlaajuiseksi hyväntahdonlähettilääkseen.



Albumit/DVD:

Magia - 1991

Peligro - 1994

Pies descalzos - 1995

The Remixes - 1997

¿Dónde están los ladrones? - 1998

MTV Unplugged - 2000

MTV Unplugged DVD - 2000

Laundry Service - 2001

Laundry Service: Washed & Dried 2002
(Albumi kolme akustista kappaletta & DVD)

Grandes éxitos - 2002

Live & Off the Record - 2004
(DVD & CD maailmankiertueelta)

Fijación Oral 1 - 2005

Oral Fixation 2 - 2005



Linkit:

http://www.shakira.com/

http://www.fundacionpiesdescalzos.com/english/index.php

http://www.unicef.org/media/media_15183.html

3

946

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fall in love

      Shakira on multi-lahjakas ja menestynyt, mutta silti jalat maassa!

      Hän rakastaa perhettään, eikä kekkuloi bileissä sen kummemmin.

      Shakira on avoin, lämmin, ujo, sydämmellinen ja ihana!

    • aikaisempia levyjä?Siis niitä mitä ei ole tehty englanniksi..

      • ----------------

        netistä saa aika halvalla. amazon nettikaupasta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      173
      22309
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      75
      9512
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      29
      7500
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      81
      6340
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      182
      5990
    6. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      34
      4986
    7. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      108
      4646
    8. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      101
      4396
    9. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      87
      2080
    10. Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa

      Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k
      Maailman menoa
      80
      1377
    Aihe