matematiikkaa..

Hei. Olen differentiaalilaskenta II kurssilla, enkä ymmärrä mitään.

Määritä funktion f(x) = ex e^-x pienin arvo.

Tuo pitäisi varmaan dervoida ensiksi. Mutta en ole varma osaanko derivoida tuota oikein. ex:n derivaatta kai on e, koska e on jokin luku. Ja sitten tuo e potenssiin -x:n derivaatta kai on (-1) * e^-x vai olenko väärässä? Mitä pitää tehdä sen jälkeen?
3743
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Oikein olet derivoinut. Sitten vain etsit derivaatan nollakohdat. Teoriaa tämän takana, toivottavasti osaan selittää järkevästi...

Kun funktion derivaatta on 0, on funktion kulmakerroin kyseisessä kohdassa 0. Eli funktion kuvaajassa on notko, kukkula tai porras. Jossain tällaisessa kohdassa funktio saa suurimman tai pienimmän arvonsa. Onko tuo selvää miksi?

Kun olet ratkaissut derivaatan nollakohdan/kohdat, niin sijoitat ne alkuperäiseen yhtälöön, ja saat funktion arvon. Näistä pienin on funktion pienin arvo.

Jos joku huomaa pahoja virheitä niin korjailkaa. :) Lukiomatikasta on aikaa jonkun verran ja nykyisestä matikasta en enää mitään ymmärrä.

Äänestä

f'(x)=e-e^-x
f'(x)=0 kun x=-1
eli f(-1)=0
funktion pienin arvo on 0.

Äänestä

Eli funktion f(x) = ex exp(-x) pienin arvo menee juurikin näin...

f(x) = ex exp(-x) on jatkuva ja derivoituva määrittelyjoukossaan (eli koko reaalilukujen joukko)

Derivoidaan:

f'(x) = d/dx (ex exp(-x)) = d/dx ex d/dx exp(-x)

Tuossahan on kyseessä summa joten termit voidaan derivoida erikseen. Luku e on vakio joten se voidaan siirtää derivointioperaattorin toiselle puolelle:

f'(x) = e d/dx x d/dx exp(-x)

Ketjusäännöllä tuo exp(-x):

f'(x) = e - exp(-x)

Fermat: funktion suurin ja pienin arvo derivaatan nollakohdista tai välin päätepisteistä. Tässä rajoitumme tarkastelemaan derivaatan nollakohtia.

eli:

f'(x) = 0

e - exp(-x) = 0

-exp(-x) = -e

Ekvivalentisti voimme kertoa -1:llä puolittain:

exp(-x) = e

Nyt otetaan puolittain yhtälöstä ln (e-kantainen logaritmi, eksponenttifunktion käänteisoperaatio)

ln exp(-x) = ln e

missä ln e = 1 ja vakion siirtosäännöllä voimme ottaa -x:n pois eksponentista:

-x ln e = 1

edelleen ln e = 1 ...

-x = 1

Ja lopuksi kerromme -1:llä puolittain:

x = -1.

Nyt on tiedossa derivaatan nollakohta, merkkitarkastelusta näemme että kyseessä on funktion selvästi pienin arvo. Tämä pienin arvo saadaan sijoittamalla x = -1 alkuperäiseen funktioon:

f(-1) = e * (-1) exp(-(-1)) = -e e = 0.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


terhi kirjoitti:

Hei. Olen differentiaalilaskenta II kurssilla, enkä ymmärrä mitään.

Määritä funktion f(x) = ex e^-x pienin arvo.

Tuo pitäisi varmaan dervoida ensiksi. Mutta en ole varma osaanko derivoida tuota oikein. ex:n derivaatta kai on e, koska e on jokin luku. Ja sitten tuo e potenssiin -x:n derivaatta kai on (-1) * e^-x vai olenko väärässä? Mitä pitää tehdä sen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu