miten

rintamaito

miten saisin rinnoista maidon tulemaan rintoja ihan pakottaa koitettu rintapumpulla mutta ei

4

446

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Yritä hieroa rintojen ympärystä varovasti pyörivin liikkein, ja lypsä varovasti (vaikka käsin). Alku voi olla hankalaa, mutta jospa pian alkaisi herumaan....

    • rennosti

      Luota itseesi, ota rennosti, usko pois, kyllä sitä tulee.

    • äippä

      Tiehyttukos uhkaa?

      * Kuumenna pullo (itse käytin viinipulloa ;-) , sen pohjalle hiukan kuumaa vettä että pysyy lämpimänä. Varottava kuitenkin ettei pullo ole liian kuuma. Sitten nänni pullonsuuhun ja odota -> syntyvä alipaine alkaa hiljalleen "imeä" tissiä ja herumisrefleksi voi laueta.
      * Täytä pieni minigrip-pussi lämpimällä vedellä ja sulje pussi (höö, tää oli uusavuttomille ;-) ). Laita pussi rintaliivien sisään. Lämmittää ja hautoo mukavasti. Haalenneen veden voi vaihtaa uudestaan lämpimään.
      * Samaan tarkoitukseen voi käyttää puuvillasukkaa joka on täytetty riisillä/viljalla/pellavansiemenillä, ja lämmitetty mikrossa. Sukka on tarpeeksi pitkulainen lämmittääkseen rintaa useammalta puolelta, ja sen LÄPI VOI SAMALLA HIEROA. Sukka ei myöskään paina arkaa rintaa.

      http://www.imetystukilista.net/vinkit/vinkki.php

      • kokeiltu on ja auttoi

        Ensimmäisen lapsen kohdalla ei maito meinannut alkaa herumaan rinnoista ja olo oli tuskainen. Äitini vanhahankansan neuvosta otin vaarin ja join pullollisen pilsneriä ( en ollut juonut pisaraakaan alkoholia koko raskauden aikana...)Ja uskomatonta kyllä, maito lähti herumaan hyvin pian. En tiedä johtuiko rentouttavasta vaikutuksesta vai mistä, mutta suosittelen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe