Olin varannut Finnair Plus palkintomatkan itselleni ja avopuolisolleni, mutta jouduimme peruttamaan matkan. Olin lukenut aikaisemmin, että mikäli matkan peruuttaa vähintään 1 vrk ennen lähtöä pisteet palautetaan tilille. Tässä ei ollutkaan ongelmaa, mutta yllätyin, että Finnair pitää itsellään maksamani viranomaismaksut (verot ja matkustajamaksut), yhteensä lähes 200 euroa. Mielestäni se on väärin, koska Finair ei joudu tilittämään maksuja valtiolle vaan saa ne itselleen. Aloin jo miettiä koko pisteiden keruun mielekkyyttä jo senkin vuoksi, että ilmaislennoistakin joutuu maksamaan verot ja usein halpalennot (esim. Ryanair Lontooseen) voivat olla jopa halvempia kuin verojen osuus Finnairin palkinnoissa.
Finnair Plus
3
649
Vastaukset
- kerro jotain
Tämäkään ei oikeasti ole mitään uutta, Finnairilta ainakaan.
Firma on perinteinen kusetusyhtiö, korkeat hinnat tyhmille ihmisille huonolla palvelulla.. no mutta onhan se sinivalkoinen joten täytyy sen olla hyvä, eikö?
Niin joo, teoriassa.
Ellei tuosta ehdoissa ole mainittu voit viedä puljun oikeuteen.- cghkh
Taitaapa olla niin, että tämä matkaaja ei ole lukenut ehtoja niin kuin ei lue moni muukaan, ja sitten ollaan itkemässä, kun ei saa rahoja takaisin tai lentoja vaihdettua. Minkä takia pitäisi myydä halvalla, jos lennot menevät muutenkin kaupaksi? Mutta Ryanhan on paras!!! Matkusta länsi-Eurooppaan ja matka-aika vain 35h.
- garantie
cghkh kirjoitti:
Taitaapa olla niin, että tämä matkaaja ei ole lukenut ehtoja niin kuin ei lue moni muukaan, ja sitten ollaan itkemässä, kun ei saa rahoja takaisin tai lentoja vaihdettua. Minkä takia pitäisi myydä halvalla, jos lennot menevät muutenkin kaupaksi? Mutta Ryanhan on paras!!! Matkusta länsi-Eurooppaan ja matka-aika vain 35h.
Onhan maksetut verot oikeus saada takaisin jos lippu jää jostain syystä käyttämättä/sen peruuttaa. Ei mikään ihme että asiaan suhtaudutaan nihkeästi, tuohan se firmaan valtavasti lisätyötä jos jokainen peruuttajapulliainen alkaisi vaatia rahojaan takaisin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331935Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28850- 69845
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259728Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64710- 10677
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132671- 26644
- 77642
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200635