Myrsky raivosi. Ukkonen jylisi ja vaahtopäät vyöryivät aavalla merellä. Siellä jossakin seisoi Harry Potter kauppalaivan kannella katsellen kauas äärettömyyteen.
Kello oli 19.00. Harry oli kannella polttamassa autoja kun komentosillalta tuli käsky radiopuhelimeen:
"Yliperämies täällä huomio! Tulkaa välittömästi komentosillalla, välittömästi!
"Joo,joo, mun parta palaa hemmetti!" Harry lähti pinkomaan vaivanloisesti yläkannelle josta pääsisi laivan sisätiloihin.
"Mitä helvettiä! Ovi on lukossa, no onneksi taskussa on kranaatti." Harry otti taskustaan kranaatin ja heitti sen ovea päin mutta pahaksi onneksi se kimposi ovesta ja lensi portaita alas ilmastointiaukkoon. Hetken kuluttua kuului valtava pamaus.
"PUUMMMMM!!" Harryn kaatui ja menetti tajuntansa.
Harryn tajunta kirkastui vähitellen. Hän nousi seisomaan ja kulki kannen reunalle. Siellä hän huomasi että pelastusveneet olivat lähteneet.
"Voi jumalauta. Ne paviaanit häipyivät ilman minua!" Harry meni avoimesta ovesta sisään laivaan ja kiihdytti askeliaan juoksuun edetessään kohden laivan pääportaikkoa. Silloin kuului valtavaa jylinää; Vihertävä merivesi peitti jo 1A kannen alleen. Vesi nousi kovaa tahtia ja Harry ei tiennyt kauanko hänellä olisi elinaikaa
"Nyt on perhana vieköön kyhättävä jonkinlainen lautta." Hän sanoi ja juuri silloin hän keksi ettei hänellä olisi mitään mahdollisuuksia selvitä hengissä. Harry päätti mennä sekoilemaan Tax-Free myymälään kannelle 5B.
"Ohhoh täälä sitä on kaikenlaista! Otanpas tuosta vähän rommia noin ja tietysti sikareita, Napoleonin kiveksien kopioitakin täytyy kokeilla. Sitten laitetaan karkkia niinpaljon että kuolen ähkyyn."
Harry mässytti karkkia vielä puolisen tuntia ja sitten hän päätti mennä tarkastamaan koska laiva uppoaa. Hän järkyttyi syvästi; laivan kuudesta kerroksesta 4 oli veden alla. Harry päätti ryypätä tarpeekseen että selviäsi jääkylmässä merivedessä...
Harry Merillä
Kekkonen
2
407
Vastaukset
- Mauno Ahonen
Älä jatka MISSÄÄN NIMESSÄ!!!!!! Jotkut kuolevat vielä nauruun sen takia kuinka lapsellinen sinä olet.. ^__^
- Realistinen
Voi kuinka epärealistinen tarina. Se laiva olisi kyllä varmasti räjähtänyt kokonaan ja olisi uponnut vähän nopeammin. Muut laivalla olijat taas lähtivät vähän liiankin nopeasti.
Parantamisen varaa on vielä erittäin paljon.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15211518
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1485413Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p424346Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1323622Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska392708Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191916Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?1071636Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3601596Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?921481Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1361431