Minulla on kolme valmista palapeliä koko noin. 68*48. Tahtoisin niistä tauluja seinälle ja valokuvaliikkeestä neuvottiin että ne kannattaa laminoida. Maksaa 20e ja siihen kehystys päälle. Miten kannattaa toimia? En haluaisi kontaktimuovia ainakaan, se ei ole kaunis. En myöskään taho laittaa ihan hirmusesti rahaa.. Neuvoja kiitos!!
laminointiko?
8
5595
Vastaukset
- palisfani
Moi.Minä oon laittanut aina palapelin vaihtokehykseen,siis semmoiseen kehykseen missä on lasi elikkä olen ostanut robinhoodista kehykset ja palapeli siihen helppoa kuin mikä ja varmasti näyttävä.maksaa 18.35e. olen käyttänyt tuon kokoisessa palapalissä 70*50 kokoista kehystä
- milli
Itse olen lopettanut vaihtokehyksien käytön, koska tahtovat lasit paukkua halki. Näin on käynyt ainakin kolmen kehyksen kohdalla. Palapelit ovat myös aika paksuja vaihtokehyksissä käytettäväksi, eli kiinnittimet tahtovat napsahdella irti itsekseen. Eli haen myös parempia vinkkejä päällystykseen. Kaksi isoa palapeliä on odottamasssa paikkaa ja kolmas valmisteilla.
- tuhatpala
hyväksi kokeiltu niksi. palapelin voi "liimata" tapettiliisterillä. lastalla voi tasoittaa ja liisteri valuu hyvin rakoihin. anna kuivua ja liisteri kuivuu näkymättömäksi ja pitää palat yhdessä. älä laita liian paksua kerrosta vaan varovasti. olen itse kokeillut ja sen jälkeen vein kehystykseen. kiva kun palapelin "pinta" on näkyvissä ja tunnusteltavissa. suosittelen.
- liimaakin
on myynissä alla 5e hintaan esim.citymarketeis.liima kuivuu vuorokaudessa,levitetään sienellä kuvan päälle.ja on siistiä toimintaa
- kuukha
liimaakin kirjoitti:
on myynissä alla 5e hintaan esim.citymarketeis.liima kuivuu vuorokaudessa,levitetään sienellä kuvan päälle.ja on siistiä toimintaa
Ei kyllä pidä palapeliä kasassa. Meillä on levylle laitettu erikeeperiä tms. liimaa johon sitten liuutettu palapeli, sitten ukko on vielä lakannut.
- potkumopo
kuukha kirjoitti:
Ei kyllä pidä palapeliä kasassa. Meillä on levylle laitettu erikeeperiä tms. liimaa johon sitten liuutettu palapeli, sitten ukko on vielä lakannut.
Kontaktimuovin voi laittaa myös palapelin taakse. Tulee siistin näköinen.
potkumopo kirjoitti:
Kontaktimuovin voi laittaa myös palapelin taakse. Tulee siistin näköinen.
hyvä idea, mutta kerää varmat pölyt sinne palasten rakoihin sitten.
- aritas
kuukha kirjoitti:
Ei kyllä pidä palapeliä kasassa. Meillä on levylle laitettu erikeeperiä tms. liimaa johon sitten liuutettu palapeli, sitten ukko on vielä lakannut.
Millä lakalla palapelin voi lakata. Olisi kiva laittaa lakkapintaan, niin voisi pölyjäkin pyyhkiä huoleti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2762484Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3001334- 1081231
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n831221Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n581175Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi821120- 44992
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi67917Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa22870- 33787