Minulla on kolme valmista palapeliä koko noin. 68*48. Tahtoisin niistä tauluja seinälle ja valokuvaliikkeestä neuvottiin että ne kannattaa laminoida. Maksaa 20e ja siihen kehystys päälle. Miten kannattaa toimia? En haluaisi kontaktimuovia ainakaan, se ei ole kaunis. En myöskään taho laittaa ihan hirmusesti rahaa.. Neuvoja kiitos!!
laminointiko?
8
5775
Vastaukset
- palisfani
Moi.Minä oon laittanut aina palapelin vaihtokehykseen,siis semmoiseen kehykseen missä on lasi elikkä olen ostanut robinhoodista kehykset ja palapeli siihen helppoa kuin mikä ja varmasti näyttävä.maksaa 18.35e. olen käyttänyt tuon kokoisessa palapalissä 70*50 kokoista kehystä
- milli
Itse olen lopettanut vaihtokehyksien käytön, koska tahtovat lasit paukkua halki. Näin on käynyt ainakin kolmen kehyksen kohdalla. Palapelit ovat myös aika paksuja vaihtokehyksissä käytettäväksi, eli kiinnittimet tahtovat napsahdella irti itsekseen. Eli haen myös parempia vinkkejä päällystykseen. Kaksi isoa palapeliä on odottamasssa paikkaa ja kolmas valmisteilla.
- tuhatpala
hyväksi kokeiltu niksi. palapelin voi "liimata" tapettiliisterillä. lastalla voi tasoittaa ja liisteri valuu hyvin rakoihin. anna kuivua ja liisteri kuivuu näkymättömäksi ja pitää palat yhdessä. älä laita liian paksua kerrosta vaan varovasti. olen itse kokeillut ja sen jälkeen vein kehystykseen. kiva kun palapelin "pinta" on näkyvissä ja tunnusteltavissa. suosittelen.
- liimaakin
on myynissä alla 5e hintaan esim.citymarketeis.liima kuivuu vuorokaudessa,levitetään sienellä kuvan päälle.ja on siistiä toimintaa
- kuukha
liimaakin kirjoitti:
on myynissä alla 5e hintaan esim.citymarketeis.liima kuivuu vuorokaudessa,levitetään sienellä kuvan päälle.ja on siistiä toimintaa
Ei kyllä pidä palapeliä kasassa. Meillä on levylle laitettu erikeeperiä tms. liimaa johon sitten liuutettu palapeli, sitten ukko on vielä lakannut.
- potkumopo
kuukha kirjoitti:
Ei kyllä pidä palapeliä kasassa. Meillä on levylle laitettu erikeeperiä tms. liimaa johon sitten liuutettu palapeli, sitten ukko on vielä lakannut.
Kontaktimuovin voi laittaa myös palapelin taakse. Tulee siistin näköinen.
potkumopo kirjoitti:
Kontaktimuovin voi laittaa myös palapelin taakse. Tulee siistin näköinen.
hyvä idea, mutta kerää varmat pölyt sinne palasten rakoihin sitten.
- aritas
kuukha kirjoitti:
Ei kyllä pidä palapeliä kasassa. Meillä on levylle laitettu erikeeperiä tms. liimaa johon sitten liuutettu palapeli, sitten ukko on vielä lakannut.
Millä lakalla palapelin voi lakata. Olisi kiva laittaa lakkapintaan, niin voisi pölyjäkin pyyhkiä huoleti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 724657
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h714449Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112977Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv732873Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p222186Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.582008Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151699- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1121389- 1851298