Liian laiha?

Aloin tässä pohdiskelemaan, kun äsken lenkillä käydessäni eräs papparainen totesi meidän pojusta että "onpas se laiha, pitää laittaa lihotuskuurille". Mistä tiedän, onko tuo "alipainoinen"? Omasta mielestäni se on kyllä siro, ja syökin hyvin. Toisen velipoikansa kanssa on suhteellisen saman kokoinen, ehkä hiukan kevytrakenteisempi. Noh, sillä veljellä on kyllä hiukan tuuheampi karva ja pulleampi massu, jonka takia tuo meidän kaveri sattaa sen rinnalla näyttää hoikemmalta. Mutta missähän vaiheessa tulisi huolestua?

6

712

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmm on mielestäni aikuinen(paitsi vinttikoirat)koira jolla edelleen voi kaikki nikamat ja luut laskea.Nuorilla ja varsinkin isoilla tämä kuuluu asiaan ja asialliseen kasvatukseen että pidetään tosi hoikkina.Aikuinen koira yleensä massautuu ajan myötä,massa ei ole läskiä jota saadaan ylisyöttämällä vaan lihasta.
      useimmat ovat "hoikkeleita"pitkäänkin,mutta se on sitten vaan niille ominaista kun kerta ruokaa saa ja koiralle sopivaakin vielä.eli unohda papan sanat,paitsi jos koirasi kaikki luut törröttää ja se ei enää ole pentu...sitten ehkä on ruoan määrää vähän lisättävä.aikuistumiseen menee usein puolitoista-2vuotta :)

      • ...tuo ole kuin vasta vajaa kahdeksankuinen, että varmaan ehtii vankistua vielä =)Eikä sillä kyllä luutkaan törrötä. Mutta sitähän sanotaan, että koirat saattavat muistuttaa omistajaansa, enkä minä itsekään mikään jättiläinen ole, 50-kiloinen kompakti pakkaus =P


    • Joodå

      Jos koira syö hyvin ja vaikuttaa terveeltä ja pirteältä, niin ei varmaan syytä huoleen. Muuten on nyrkkisääntönä, että kylkiluiden tulee tuntua, muttei näkyä. Silloin koira on OK. Jos kylkiluut eivät tunnu, niin koira on ylipainoinen, ja se on pahempi, kuin hoikkuus. Sitten voi tietysti myös olla aihetta huolestua, jos aikuinen koira yhtäkkiä lihoo tai laihtuu huomattavasti, jos näin on, niin täytyy tutkia syy. Mutta, jos koirasi on "aina" ollut hoikka, eikä mitään yllättäviä muutoksia ole tapahtunut, niin ei varmaan syytä huoleen.

      • ...ei näy =)


    • justiinamuori

      Meidän poika se on kuulema myös milloin laiha ja milloin läski, niin että annan mennä toisesta korvasta sisään ja..

      Kasvattaja kun sattuu näkemään, niin aina on pikkuisen liian lihava. Pitäisi luiden kuulema aivan selvästi törröttää; tuntuvat ne kyllä selvästi mutteivät näy.

      Yksi naisihminen, jonka luona tapasimme aiemmin usein käydä, oli aina syöttämässä extraa ja vähän hirveästi sittenkin "kun se on niin kamalan laiha." Eikä ne donitsit, keksit ja pullat ole mitenkään tarpeellisia.

      Loukkaantui kyllä aika tavalla kun sanoin ihan nätisti, että menee ruokailut (ja vatsa) sekaisin, eikä noin paljoa eikä tuollaista muutenkaan.

      Samoin anopin luo ei kannata koiraa kovin usein viedä, hän kun luulee ettei koira "rakasta" häntä, jollei saa kasapäin keksejä, torttuja..
      Eikä mene perille ei jos mainitsee asiasta.

      Poika on normaaleissa mitoissa, syö päivittäin suunnilleen samoina aikoina (2 krt) samat määrät, liikkuu paljon kesät talvet ja voi hyvin.
      (siis ei niitä lanttusoseita mistä mainitsin ym kuin pieni maistiainen vain)

      Paino on sopiva, mihinkä se heittelisi, kunhan ei anna muiden sabotoida kovin paljoa. Mutta kumma juttu muuten, että jotkut luulevat että koiran tykkääminen riippuu siitä, että sille antaa mahdollisimman paljon herkkuja ja ylipäätään syötävää.. (?)

      Ja kokonaan toinen juttu on se, ettei kysytä saako antaa, ja jos kieltää - mahdollisesti annetaan silti (!) tai vähintäänkin loukkaannutaan. (..kenenkähän se pitäsikään loukkaantua..)

      • aina miettinyt,miksi ihmiset haluavat antaa jos jotakin syötävää koiralleni ym.en esimerkiksi halua että tuo iso kuolasuu kerjää pöydän vieressä ja se on siihen opetettu,mutta ne vieraat...eikö nyt vähän voisi pullaa antaa...loukkaantuvat pirut kun sanon,että jos jotain jää niin koira saa ne sitten erikseen omasta kupista syödä :)


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      240
      45241
    2. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      123
      25996
    3. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      325
      15677
    4. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      30
      11203
    5. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      171
      10805
    6. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      122
      9707
    7. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9681
    8. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8478
    9. 242
      6824
    10. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6491
    Aihe