V-mäisen näköinen mies

Erään tuttavan poika oli ollut mukana kirkossa ja 4-vuotiaitten tapaan oli pojan vaikea pysyä paikoillaan.
Hän oli ollut kontallaan penkissä ja katsonut takana istuvia ihmisiä pää kallellaan ja todennut ääneen, savonmurteella:
- Voe, että on v-mäisen näkönen mies! Että ossoohhii olla!

6

1736

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole huvittava

      Surettaa aina kun törmää vanhempiin tai "aikuisiin" joiden mielestä on huvittavaa kun lapsi hokee vittua tai vastaavaa. Jotenkin erikoista.

      • varsinkaan kirkossa kiroaminen ja jos lapsi ei ole kiroamista oppinut vanhemmiltaan, eikä varmasti itse ymmärtänyt sanan sisältöä.

        Mutta huvittavinta on aina huumorintajuttomat kommentit ;D!


    • Äityli

      Yritin soittaa veljelleni ja sopia tapaamisesta.
      Linja oli aivan "kuollut". Yritin uudestaan ja uudestaan ilman tulosta.
      Poikani makasi puolittain pöydän päällä ja seurasi touhujani, tokaisi sitten:
      - Voi v-u tuota puhelinta, eikö niin äiti?

    • Vaimoni oli jokunen vuosi sitten Anttilan tavaratalossa ja näki siellä karkkihyllyllä äidin ja kaksi poikaa. Toinen vielä rattaissa tutti suussa ja toinen, saappaanvarren mittainen, kärtti karkkia.
      -Tänään ei ole karkkipäivä, totesi äiti
      Pojat hyväksyivät asian silleen ja vaimoni halusi kehaista äitiä, nähtyään työnsä puolesta niin monta "kasvattamatonta" lasta.
      -Ilo nähdä noin hyvin kasvatetut lapset.
      Äiti ei vastannut, mulkaisi kulmiensa alta, mutta se saappaanvarren mittainen kuittasi:
      -Haista v!
      Toinen taapero tempasi tutin suustaan ja vahvisti
      -Juttiinta niin!

      Vaimo nauroi vielä erehdystään kotonakin - ja sääli äitiä..

      • Pääsky64

        kylässä pappa oli kylppärissä ja 2,vuotias meni sinne.Sanoi papalle sinulla on kikkeli, niin on ,eikö sinulla ole pappa sanoi ,ei ole pimmppa vain sanoi hyvin vähättelevästi ja lähti kävelemään pois. Siitäkö se naisten vähättely alkaa.


    • Raikuli

      Minulta itseltäni on aikuisiässä lipsahtanut kirosana kirkossa, kun istahdin kirkon takaseinällä olevalle tuolille. Kirosin siksi, että löin pääni pieneen kaappiin, joka oli naulattu seinään tuolin taakse.

      En saanut kirosanastani edes hirvittäviä omantunnontuskia. Raamatussahan tuomitaan ulkokultaiset ihmiset. Minä en ilmeisesti kuulu niihin, sillä olen hyvin luonnollinen. Eikä vittu minusta edes kirosana ole, sehän on vain yksi kehonosa, ihan niin kuin nenä ja varpaatkin.

      Kirkkohan pitäisi olla paikka, mihin voi jännittämättä tulla. Sitä kai se Jumala haluaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 134
      1642
    2. Naisten liian suuret vaatimukset?

      Palstalla näkee usein vlituksia siitä, että naisilla on miehille liian suuria vaatimuksia. Haluankin nyt mielenkiinnosta
      Sinkut
      205
      1051
    3. Johanna Tukiainen oli seonut ja hyökännyt ystävänsä kimppuun.

      Ollut suora lähetys ja repinyt hiuksista ystäväänsä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      163
      731
    4. Olen Aito Narsisti

      Kysykää mitä haluatte liittyen tähän aiheeseen. Joitain kokemuksiani asiaan liittyen voin harkintani mukaan jakaa.
      Sinkut
      251
      578
    5. 31
      520
    6. Mara puhuu narsuista

      Eikö toi ämmä itse ole suurin sellainen?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      509
    7. Outo liikkuja

      Tämä tyyppi josta kirjoitettiin Ähtärin Ilmoitustaululla. Joka yritti varastaa auton meijeritieltä. Hän liikkui koulut
      Ähtäri
      11
      484
    8. PÄIVÄN KYSYMYS

      Haluatko SINÄ afkaani-muslimin ministeriksi?
      Kajaani
      186
      472
    9. Onko tämä meidän yhteys

      Vähän liian vaikeaa? Joskus voimakkaatkaan tunteet ei riitä.
      Ikävä
      41
      446
    10. Iso käsi pormestarille hyvin hoidetusta työstä

      Puolangan kunta on siistinyt Paljakan rinteitä kesän aikana – yksi keskeneräinen lakiasia hidastaa vielä rinnekeskuksen
      Puolanka
      18
      423
    Aihe