Keittiön työtason kokonaispituuteen vaikuttaa mm. korkeiden kaappien määrä, ylös nostettu uuni/astianpesukone, pesualtaan koko, tasoilla säilytettävien kodinkoneiden viemä tila jne. Mikä on mielestäsi minimityötaso, jossa voi hoitaa kaikenlaiset ruonlaittoon liityvät työt kunnolla? Meille olisi tulossa nykysuunnitelmien pohjalta 2000-2400mm varsinaista työtasoa kolmessa 600mm-1000mm pätkässä. Kyseessä on suhteellinen pieni rinnakkaiskeittiö.
Minimi työtason määrä?
3
1098
Vastaukset
- ville
Työtason määrä taitaa olla aika pitkälle tottumiskysymys, osa haluaa paljon, jotkut tulevat toimeen pienellä määrällä.
Meillä keittiöremontin yhteydessä haluttiin yhtenäistä pöytätasoa maksimaalinen määrä. Tämä tarkoitti täyskorkeiden kaappien poistamista, upotettua allasta ja liesitasoa, tason alla olevaa astianpesukonetta sekä mikron piilottamista kaappiin. Nyt tasoa on käytössä reilu 5,5m u-muodossa ja tässä upotettuna yksi suuri allas ja liesi.
Jälkikäteen ajateltuna tasoa ei ole tippaakaan liikaa.
Itse suosisin yhtenäisiä tasopintoja monen pienen sijaan. Pienillä on ärsyttävä tehdä työtä, sillä pilkkomisen/leipomisen/vatkaamisen lisäksi tasolla ei mahdu tekemään mitään. Tämä aiheuttaa ylimäääräistä liikettä tasojen välillä joka taas aiheuttaa esim sotkua. Siten tuollaiset 60*60cm tasot ovat jokseenkin turhia ja kannattaisi ehkä miettiä millä tavalla saisi järjestettyä keittiön niin että tuo 60cm pala yhdistyy vaikka 100cm palaan.
Mimini mitä itse nykyisin vaatisin olisi 60cm lieden molemmilla puolilla, 60cm altaan toisella puolella ja yli 100cm erillistä työskentelytilaa. Tämän lisäksi mikro poissa tasolta.
esim näin:
reuna-60cm-allas-60cm-liesi-60cm-reuna (kaikki upotettuna tasoon)
ja erillinen 120cm toisella puolella
Tietysti aina tähän ei ole tilaa, jolloin voi joutua karsimaan esim leiden toiselta puoleta 60cm. Mutta tuohon 120cm yhtenäiseen pätkään en koskisi.
Mutta makuasioitahan nämä, jos keittiössä kokkaa aina vain yksi, riittää pienempi määrä tasoa :)- jasuhiro
Erilliset työtason pätkät saattaa olla ihan hyväkin jos on monta kokkia... Ja pitkän yhtenäisen tason aikaansaannin este saattaa olla niinkin yksinkertainen kuin se, ettei voi sijoittaa liettä ja kylmälaitteita vierekkäin. Meidän nykysuunnitelman mukaisesti tulisi 600mm jk/pak:n ja lieden väliin, ko. tason yläkaappiin mikroaaltouuni. Em. taso olisi mahdollisesti 800mm syvä (johtuen siitä, ettei takaseinä ole suora), jolloin perälle mahtuisi kahvinkeitin ja leivänpaahdin aina silloin kun niitä ei käytetä. Lieden toisella puolella olisi 800mm taso ja vastakkaisella seinällä tiskipöydän vasemmalla puolella 1000mm taso.
- Keittiön suunnitteluun
Työtehoseuran kotitaloustiedote: Toimiva keittiö / Anne Malin
Köket: planera för trivsel och funktion / Gunilla Lauthers
Työtehoseuran opas on todella tiivis infopaketti, josta löytyy kyllä kaikki vastaukset, mutta tuo ruotsalainen on kattavampi. Minä suunnittelin keittiöni noiden avustuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627