Nikon

6 vai 8 pikseliä

En ole löytänyt Nikonia, jossa olisi 8 pikseliä... On vain ollut 6 pikselin vekottimia. Onko käytännässä eroa ja miten erot tulevat esiin, kuvaanko 6 vai 8 pikselin vampaimella?

4

521

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pokkarit

      Jos tarkoitat pokkareita ei ole niin väliä onko siinä 6 vai 8 megapixeliä.
      Pieni kenno kohisee liikaa, jos siihen ahdetaan liikaa pikseleitä ja kuvan laatu on silloin huonompi kuin pienemmällä pikselimäärällä.

      Tärkeämpää on muiden onimaisuuksien vastaavuus tarpeiden kanssa.

      Jos haluaa paljon pikseleitå, pitää valita suurikennoinen.

      • ...tähtäimessä

        Lähinnä järjestelmäkameraa mietin, kun pokkarilla on tullut kuvattua. Nikon voisi olla merkki, mutta tuo pikselimäärä mietityttää. Onko niin, että järkkäri ei toimi enää kovin hyvin 5 tai 6 pikselillä?


      • fotokauppias
        ...tähtäimessä kirjoitti:

        Lähinnä järjestelmäkameraa mietin, kun pokkarilla on tullut kuvattua. Nikon voisi olla merkki, mutta tuo pikselimäärä mietityttää. Onko niin, että järkkäri ei toimi enää kovin hyvin 5 tai 6 pikselillä?

        Järkkäri nimenomaan "toimii" hienosti, koska esim. 6 megapikselin järkkärin kennon ja sitä kautta yksittäisen pikselin fyysinen koko on paljon suurempi kuin vastaavalla resoluutiolla olevan kompaktikameran. Kohina ei nouse esiin yhtä herkästi, eli kuvanlaatu on silminnähden parempi.


      • p-oronen
        fotokauppias kirjoitti:

        Järkkäri nimenomaan "toimii" hienosti, koska esim. 6 megapikselin järkkärin kennon ja sitä kautta yksittäisen pikselin fyysinen koko on paljon suurempi kuin vastaavalla resoluutiolla olevan kompaktikameran. Kohina ei nouse esiin yhtä herkästi, eli kuvanlaatu on silminnähden parempi.

        puhutaan digikeskusteluista yleensä turhan korostetusti: no se on helppo ominaisuus ymmärtää ja tietysti siihen pätee sääntö että mitä enempi sitä parempi. Kameroissa on kuitenkin muitakin ominaisuuksia jotka ovat tärkeitä kuvauksen kannalta. Itse valitsin keväällä digirungokseni Nikonin D70:n (6.1 mpix) vaikka nimekkäällä kilpailijalla olisi ollut samaan hintaan 8 megapikseliä. Syitä valintaan oli useita, yksi tärkeä oli se että Nikon tuntui kädessä oikealta kameralta eikä lelulta, mielestäni järjestelmärungon tulee olla riittävän järeä niin että se on vakaa kun käsivaralta kuvaa erilaisilla laseilla. No tämä oli yksi valintaperusteista, tosin "painava" sellainen. Onhan Nikonilta juuri tullut 10.2 mpix harrastelijan huippukamera ja houkuttelevaan hintaan. Itse en näe syytä lähteä heti vaihtamaan.
        Tekniikan osuus yleensä ylikorostuu digikuvauskeskustelussa, lopputulokseen vaikuttaa kuitenkin vielä enemmän se mitä on "etsimen ja laukaisimen välissä".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      88
      5516
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4732
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      3047
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      89
      2958
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      23
      2584
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      61
      2039
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      1976
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1523
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      114
      1439
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1328
    Aihe