Olen kuviosahalla ajellut liimapuulevystä erimuotoisia paloja ja repii aikalailla. Onkohan tuollaiseen kuviosahaan sellaisi teriä, jotka eivät repisi noin paljon.? Täytyy ottaa puoli senttiä aina haluttua kauempaa, jos meinaa hionnan jälkeen saada tasaisen reunan...Vinkkejä otetaan vastaan.
Kuviosahaan erilaisia teriä?
Puu
4762
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?SID=697479247914165390968&toiminta=haku&avain=pistosahanter%E4
Kyllä niitä löytyy kaikenlaisia mutta yleensä ne kyllä repii kaikki enemmän tai vähemmän.Sitten kun löytyy terä joka repii vähän se ei aina tahdo syödä.
ei yksin ratkaise sitä vaan suuri vaikutus on myös sahalla. Minulla on kolme kuviosahaa ja kaikkein parasta jälkeä tulee Bosch´n uudella sahalla jos kaikissa sahoissa on samankaltaiset terät. Teräpaketeissa on merkintä minkälaiseen sahaukseen ne on tarkoitettu eli halkaisuun, katkaisuun,puuhun vai muoviin tai alumiiniin jne.
Jos riittää, että vain toinen reuna on siisti, niin aja kappale ylösalaisin tai hae muistaakseni piranha merkkisiä teriä, jotka ovat tavallaan terä väärin päin (leikkaa pistäessään, ei noustessaan). Ainaki vanhempaan boschiin saa semmosia muovilevyjä terän juureen jotka vähentävät repimistä huomattavasti ja toinen jippo on käyttää pirun tiheähampaista terää nopealla pistolla ja teipata maalarinteipillä (paina tiukasti kiinni) leikkausrajat, eli siis ajat teipin läpi hyvin hitaasti. Edelliset toimivat melko hyvin ainakin melamiini ja laminaatti pintoihin. Eikun tupakkia, olutta hyviä hermoja ja yrittämistä.