Minulle soitti alkuviikosta naispuolinen lehtikauppias joka heti puhelun alkuun varmisteli osoitettani.
Sitten hän alkoi luettelemaan eri lehtiä ja kysyi mikä näistä kiinnostaisi eniten ja menin sitten ja vastasin..jota ei olisi saanut tehdä!
Sitten hän ilmoitti lehden hinnan ja se kuinka monessa erässä sen voi maksaa blaa blaa (minä vain kuuntelin ja odotin suunvuoroa sanoakseni, että en tilaa mitään) jne..
Sitten se ÄMMÄ alkoi kiitttelemään tilauksesta ja toivottelemaan hyvää itsenäisyyspäivää johon väliin pääsin sanomaan että en ole luvannut tilata mitään.
Ja tämä saa****n ämmä ei ottanut tuota sanomaani kuuleviin korviinsa vaan kiitteli vielä ja löi vielä luurin korvaan..
Olen joskus tilannut lehtiä näiltä kauppiailta mutta päätin että en koskaan tilaa mitään!
Tämä Ämmä sai pilatuksi muidenkin lehtikauppiaiden maineen joskin sitä ei koskaan ole ollutkaa..ainakaan minun silmissäni
Olihan
6
1682
Vastaukset
- Myyjäke
Mahtava homma! Tuo lehtimyyjä on varmasti saanut jo potkut. Olin itse lehtimyyntifirmassa ja tuollaiset tapaukset potkittiin pian pois.
- Kapu
Me palkasimme tuon myyjän meidän lehti myyntiyritykseen, eli siis puhelinmyynti firmaan. Meillä tehdän kovaa tulosta ja minä olen myynti päällikkö meillä.
Ainiin, mainitsinko jo etä olen myyntipälikkö nykyään?
- Timantti-Tintti
Olen itse isossa lehtitalossa töissä ja MEILLÄ ei onneksi "esiinny" kyseisiä puhelinmyyjiä. Jos tälläisiä olisi, he eivät varmaan saisi olla töissä "kuin yhden tuollaisen puhelun" ajan ja sitten "lähtö" olisi varma!
Tälläinen on valitettavaa, sillä usein tälläisten tapausten jälkeen yleensä yleistetään sitten muutkin puhelinmyyntityötä tekevät "erilaiset" ja "mukavat" immeiset...
Toivottelen Sinulle Mukavaa Joulun Odotusta Sekä Parempia Kokemuksia Vuodelle 2006 ! - vielä...
Tässä tämän ko.myyjän puhelin-numero jos sattuu soittelemaan 358 925169243 niin tiedätte lyödä luurin korvaan oikealla hetkellä.....tai olla vastaamatta!
- ...
Yritin numerotiedustelusta selvittää että mikä firma on kyseessä, mutta numero oli salainen joten soitin siihen ja siellä joku ämmä vastaajassa kertoi että "olen tavoitellut teitä lehtimyyntiasioissa, palaan myöhemmin uudestaan" Oliskohan sitten kyseessä joku yksityinen "yhden miehen" yritys joka myy kämpiltänsä lehtiä lisätulojen toivossa? Yleensä puhelinmyyntifirmoilla ei todellakaan puhu sinne vastaajaan joku ämmä ihan niinkuin soittais jonkun tutun vastaajaan. Vastaisuudessa jos tulee samanlainen tilanne niin ota myyjäfirma selville ja tee valitus niin saattaa saada lehtimyyjä kenkää. Kerran mulle jopa soitti lehtimyyjän soiton jälkeen tyyppi joka kyseli palautetta sen lehtimyjän puhelinkäyttäytymisestä.
- tietää
En olisi uskonut että tämmöisiä tapauksiakin on mutta näyttää olevan.
Viisainta kai nykyään lyödä itse heti luuri korvaan, eikä odotella kohteliaasti mitä kauppiaalla on sanottavana..ellei ole aikomustakaan tilata minkäänlaista lehteä..
Minkäs takia pitäisi olla kohtelias lehtikauppiaalle kun ei nekään ole asiakkaalle! Ei toki koske kaikkia mutta tämmönen akka saa kyllä vaikeutettua niiden fiksujenkin kauppiaiden myyntityötä..sääli!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h613984- 593980
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062861Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv552682Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.551982Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211859Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151649- 321503
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061327- 1801261