koira kissaperheeseen

kokemuksia?

Perheessämme on kaksi kissaa, narttu 2,5 vuotta ja uros 1,5 vuotta. Meille on tulossa helmikuun lopulla uusi perheenjäsen, pieni koiranpentu.

Millaisia kokemuksia ihmisillä on vastaavasta tilanteesta? (yritin selailla edellisiä keskusteluja, mutta oli vaan tilanteita toisin päin)

Koira on seisoja, eli metsästyskoira. Kissat ovat ihan sisäkissoja, vanhempi oikea matami, nauttii yksin olosta ja nukkumisesta. Nuorempi on oikea äidin vauva, vilkas poika.

Kiitollinen olisin vastauksista. :)

4

495

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sip-su

      Koiran pentuhan on siitä kätevä, että sen saa totutettua vaikka mihin, eikä se pienen kokonsa puolesta pelota kissaa niinkuin täysikasvuinen. Tuleeko koira luovutusiässä? Hyvä että pentuna, aikuinen metsästyskoira kissaperheeseen voisi olla kovin hankalaa.

      Kannattaa koittaa hakea pentukodista jotain pennunhajuista, jos mahdollista. Niin kissat tottuisivat uuteen hajuun reviirillään. Koira, huolimatta pienestä koostaan, on kuitenkin reviirilletunkeutuja. Myös Feliway-haihdutinta kannattaa harkita puksuttamaan hyvissä ajoin rauhoittamaan kissoja. Saattaa olla, että tyttö voi hyvinkin adoptoida pennun ja poika saa siitä leikkikaverin? Aluksi varmasti, ainakin tytön taholta, kuitenkin sähinöidään.

      Meillä on kokemuksia vain aikuisista koirista. Teidän tyttökissan kaltainen tyttömme sähisee ja menee niin kauas kuin pääsee, se ei sopeudu edes usean päivän aikana koiraan.
      Toinen kissa taas tutustuu suureen tulokkaaseen ruokakupin kautta. Hän voittaa pelkonsa tutustumalla koiran kuppiin, luihin (naudanpolvi on kissanruokaa?) ja petiin. Pikkuhiljaa uskaltautuu lähemmäs otusta.
      Kolmas kissa kulkee koiran perässä ja murisee ja komentaa, tottuu tilanteeseen ajan kanssa.

      Persoonia ne kaikki on, kunhan koittaa järjestää kissojen olot sellaiseksi, ettei maailma järky ja huomiota saa yhtä paljon kuin ennenkin. Ruoka- ja vesikupit kannattaa olla jossakin ylhäällä, että saavat ruokarauhan jos pentu kovasti ahistaa. Kannattaa pitää kameraa valmiudessa :) Luvassa on varmasti hupaisia hetkiä.

      • aloittaja

        joo, koira tosiaan tulee pentuna. Sen verran on omista kokemuksista sanottava, että edellinen koiramme,( silloin kun vielä olin pieni ja asuin kotona) "paras" ystävä oli isäni sedän luona asunva vanha löytökolli. Pojat olivat kuin paita ja peppu aina kun olivat yhdessä.

        Niin, paljon varmasti riippuu myös siitä omasta kärsivällisyydestä. Pitää jaksaa antaa kaikille eläimille aikaa tutustua toisiinsa. Olen alustavasti suunnitellut, että joo tosiaan kissojen ruuat tarjoillaan korkeammalta, ja lisäksi annetaan paljon mehdollisuuksis mennä pois koiran ulottuvilta jonnekkin korkeammalle.

        Oli kuitenkin erittäin mukavaa kuulla positiivisia kokemuksia. Ja tämä meidän nuorempi pojanviikari on tosiaan aika leikkisä, eikä tuo mamma aina jaksa, että jospa siitä uudesta pojasta olisi sitten ajan kanssa vaikka kaveriksi! :)


      • aloittaja

        niin, ja tosiaan esimerkiksi muuton yhteydessä havaitsimme tuon feliwayn tosi hyväksi, että pitääpä sitten käyttää sitä tarpeen vaatiessa tähänkin tilanteeseen. :)


    • MISU

      pidä koirasi alkuun toisessa huoneessa muutaman päivän että tottuuvat toisiinsa. anna vähitellen haistella toisiaan ,ja anna niiden haistella käsiäs kun pitelet jompaa kumpaa osapuolta. muutama päivä ja kaikki on ok . terv.. ANNESAA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30820
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4186
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2725
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1892
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      590
      1657
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1593
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1565
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1500
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1245
    Aihe