Kun asensin mandriva2006 niin näytössä oli outoja viiruja ja hiiren osoitin oli sellainen läpinäkyvä enkä osannut korjata niitä. Mielestäni asetukset oli oikein eli samat kuin näissä muissa linuxeissa joita olen asentanut ja joissa toiminut.
Olisiko tuon voinut jotenkin korjata?
Vai olisiko järkevämpää kokeilla mandriva2005:ta?
Olisiko tuon voinut jotenkin korjata?
Vai olisiko järkevämpää kokeilla mandriva2005:ta?
Vastaukset 5
Vanhimmat
2006 tuntuu tosiaan olevan hiukan keskeneräinen joiltakin osin. Oletan, että koneessasi on jokin atin näytönohjain. Voit ottaa väliaikaisesti käyttöön esim vesa-ajurin (3d ei sillä toimi), joka löytyy sieltä ajurilistasta xorg osastolta. Saadaksesi ati-korttisi toimimaan oikein, pitää asentaa kernel-source paketti muistaakseni nimeltään dkms-fglrx- jotain... Laitahan hiukan enempi tietoa näytönohjaimestasi niin kerron josko sama lääke auttaisi kuin auttoi omaani.
Helpoin ja tylsin ratkaisu on siirtyä käyttämään jotain muuta mandrivan versiota, mutta en suosittele sillä onhan tämä 2006 kuitenkin tyylikäs ja käyttäjäystävällinen.
onko tämä se mutta päättelin niin eli paperissa lukee Connect3D Radeon 7000 64 MB DDR DVI TV-OutAGP
Itselläni oli 2006:n kanssa niin paljon ongelmia, että palasin suosiolla 2005:n käyttäjäksi, joka on mielestäni paras Mandrake/Mandriva-versio tähän mennessä. Ei jaksanut alkaa kikkailemaan niiden ongelmien kanssa, kun pitäisi tätä konettakin käyttää. Kuitenkin uskoisin, että tuo näytönohjaimen ajurin vaihtaminen auttaisi tapauksessasi. Jos sillä saat 2006:n toimimaan, jatka vain sen käyttämistä. Itse odottelen kuitenkin seuraavaa Mandrivaa, ennen kuin päivitän.
2005:n ja kaikki toimii todella hyvin. Ilmeisesti se 2006 kannattaa jättää väliin. Mutta jotkut ohjelmat on hiukan vanhoja joten kannattaako ne ensin poistaa ennnenkuin asentaa uudemmat?
Päivitä ne ohjelmat urpmi:llä, niin saat uudet versiot koneelle. Ei tarvi poistaa ensin.