Kumpi mandriva

jos vielä yrittäisi

Kun asensin mandriva2006 niin näytössä oli outoja viiruja ja hiiren osoitin oli sellainen läpinäkyvä enkä osannut korjata niitä. Mielestäni asetukset oli oikein eli samat kuin näissä muissa linuxeissa joita olen asentanut ja joissa toiminut.
Olisiko tuon voinut jotenkin korjata?
Vai olisiko järkevämpää kokeilla mandriva2005:ta?

5

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tuotapatuota

      2006 tuntuu tosiaan olevan hiukan keskeneräinen joiltakin osin. Oletan, että koneessasi on jokin atin näytönohjain. Voit ottaa väliaikaisesti käyttöön esim vesa-ajurin (3d ei sillä toimi), joka löytyy sieltä ajurilistasta xorg osastolta. Saadaksesi ati-korttisi toimimaan oikein, pitää asentaa kernel-source paketti muistaakseni nimeltään dkms-fglrx- jotain... Laitahan hiukan enempi tietoa näytönohjaimestasi niin kerron josko sama lääke auttaisi kuin auttoi omaani.
      Helpoin ja tylsin ratkaisu on siirtyä käyttämään jotain muuta mandrivan versiota, mutta en suosittele sillä onhan tämä 2006 kuitenkin tyylikäs ja käyttäjäystävällinen.

      • jos vielä yrittäisi

        onko tämä se mutta päättelin niin eli paperissa lukee Connect3D Radeon 7000 64 MB DDR DVI TV-OutAGP


    • myös mandriva

      Itselläni oli 2006:n kanssa niin paljon ongelmia, että palasin suosiolla 2005:n käyttäjäksi, joka on mielestäni paras Mandrake/Mandriva-versio tähän mennessä. Ei jaksanut alkaa kikkailemaan niiden ongelmien kanssa, kun pitäisi tätä konettakin käyttää. Kuitenkin uskoisin, että tuo näytönohjaimen ajurin vaihtaminen auttaisi tapauksessasi. Jos sillä saat 2006:n toimimaan, jatka vain sen käyttämistä. Itse odottelen kuitenkin seuraavaa Mandrivaa, ennen kuin päivitän.

      • jos vielä yrittäis

        2005:n ja kaikki toimii todella hyvin. Ilmeisesti se 2006 kannattaa jättää väliin. Mutta jotkut ohjelmat on hiukan vanhoja joten kannattaako ne ensin poistaa ennnenkuin asentaa uudemmat?


      • myös mandriva
        jos vielä yrittäis kirjoitti:

        2005:n ja kaikki toimii todella hyvin. Ilmeisesti se 2006 kannattaa jättää väliin. Mutta jotkut ohjelmat on hiukan vanhoja joten kannattaako ne ensin poistaa ennnenkuin asentaa uudemmat?

        Päivitä ne ohjelmat urpmi:llä, niin saat uudet versiot koneelle. Ei tarvi poistaa ensin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      403
      30637
    2. Martinan lapset JÄLLEEN valjastettu valkopesureiksi

      Ei tuo nainen todellakaan täysillä käy. Vauvakin tajuaa että kysymykset ja vastaukset ovat Martinan itsensä tekemiä, lapset vastaa mitä on käsketty. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      4096
    3. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      97
      2697
    4. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      1865
    5. Teille, Venäjällä pelottelijat

      Oletatteko ja väitättekö te, että Venäjä pystyisi tuosta vain miehittämään Suomen?
      Maailman menoa
      589
      1643
    6. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      86
      1579
    7. Kakista se ulos nainen vihdoin viimein

      Että haluat, kummatkin halutaan. Otan sinut kuumaan syleilyyn sitten.
      Ikävä
      75
      1555
    8. Ujostuttaa eräs aikuinen mies...

      Mitä se tämmönen on... tuo mies aiheuttaa minulle ylimääräsiä tykytyksiä... Rohkeampana pyytäsin häntä ulos mut jospa hän... Miten mun vaistot ilmoit
      Ikävä
      59
      1477
    9. Jos me käytäs nainen

      Ulkona niin mitkä olisi ne kolme asiaa joita tahtoisit kysyä tai kertoa minulle?
      Ikävä
      72
      1228
    Aihe