Kuviksen soveltuvuuskoe

Soveltuvuustesti

Horiop!
Lapseni on pyrkimässä kuvisluokalle ja haluaisin hieman prepata häntä siinä.
Millaisia ovat ne soveltuvuustestit, jota sinne pääsemiseksi tehdään?
Tekijä/laatija
Tehtävätyypit.
Kiitos vastauksesta

2

429

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nnnnnnnnnnnnn

      Minulla ei ole tietoa, mitä tuollaisissa testeissä vaaditaan. En oikeastaan edes halua tietää, sillä sittenhän testeistä katoaa idea!??

      Kehottaisin kuitenkin varaamaan aikaa ja materiaaleja, jotta lapsi saa itse keksiä kaikenlaisia juttuja. Ei siis aikuisen neuvomana!

      Todennäköisesti testeissä kokeillaan, miten luova lapsi on ennemmin kuin, miten hän käyttää ns. kultaista leikkausta.

    • inkeri

      Miksi ihmeessä haluat prepata lastasi? Eikö tarkoitus ole että lapsi pääsee kuvisluokalle (sekä muille erikoisluokille) oman lahjakkuutensa ansiosta. Ettei vain kyseessä olisi vanhempien omat täyttymättömät unelmat? Jos lapsesi ei pääse, hänen ei katsota olevan tarpeeksi lahjakas kuvisluokalle. En tarkoita etteikö hän voisi olla jossakin muussa lahjakas!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe