Kännykkä ulkomailta

Ramu itte

Morons!

Onkos kenelläkään kokemuksia kännykän ostamisesta ulkomailta ja sen toimivuudesta sen jälkeen Suomessa? Siis niin että käyttää sitä pääsääntöisesti Suomessa ja ulkomailta ostamisen tarkoitus on hintasäästö?

Mitenkäs nämä muualla Euroopassa tavanomaiset liittymä&luuri kolikolla-ratkaisut? Onko näistä kokemuksia? Ruotsistakin näyttäisi nyt saavan E760:n ja X460:n samalla yhdellä ainoalla vaivaisella kruunulla.

5

4608

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pave

      Itsellä ei ole kokemujsta asiasta, mutta voithan aina kokeilla...
      Niissä on kyllä todennäköisesti joku operaattorilukitus tai vastaava eli joudut kyllä sitten samalla käyttämään sitä ulkomaisen operaattorin korttia, joten ei se ainakaan halvemmaksi tule, sillä mitä todennäköisemmin toimii vain sillä sim kortilla joka siihen on asennettu.

      • kännykkäfriikki

        On tullut tilattua ulkomailta kolme eri kännykkää ja eri maista.
        Tarkoitus ei ole ollut säästää hinnassa vaan sen takia tilannut ulkomailta kun kyseistä mallia ei ole saannut Suomesta.
        Kannattaa aina varmistaa ettei puhelin ole sim-lukittu.
        Ongelma ulkomaisissa puhelimissa että niissä mahdollisuus vain englannin kieliseen käyttikseen.
        Hinnan säästön takia ei kannata tilata ulkomailta.


      • edelleen töissä täällä
        kännykkäfriikki kirjoitti:

        On tullut tilattua ulkomailta kolme eri kännykkää ja eri maista.
        Tarkoitus ei ole ollut säästää hinnassa vaan sen takia tilannut ulkomailta kun kyseistä mallia ei ole saannut Suomesta.
        Kannattaa aina varmistaa ettei puhelin ole sim-lukittu.
        Ongelma ulkomaisissa puhelimissa että niissä mahdollisuus vain englannin kieliseen käyttikseen.
        Hinnan säästön takia ei kannata tilata ulkomailta.

        Luurit ovat halpoja suomessa juuri sim- vapauden takia. Jos kruunun puhelimen ostaa, on sitouduttava ko operaattorin asiakkaaksi kahden vuoden ajaksi, ja puhelut ovat tietenkin puolet kalliimpia koska menevät emomaan keskuksen kautta. Suomalaiset sim- kortit eivtä näissä luureissa toimi.


    • veljeni jaan

      toimii hyvin ei valittamista...

      • JjaJ

        Jos menee ulkomaalaiseen kännykkäkauppaan, ja tyrkkää oman simminsä sisään, ja verkko löytyy, ja sen jälkeen yhteyskin vaikkapa vaimon kännykkään, niin eikös silloin olla turvallisilla vesillä, että pelittää kotimaassakin?

        ounastelee J


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      158
      12109
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4550
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      134
      3643
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2738
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      107
      1656
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      362
      1609
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      102
      1506
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1451
    Aihe