kysymys

talopaketista

olemme katselleet talopaketteja, yksi kiinnostaa aika lailla, hintaa 45th..osaisiko joku sanoa mitkä on loppu kustannukset. Luin jostain, että talopaketti on 40% valmiista..siis...pohjat,sisusta liittymät erikseen tietysti...mutta selviääkö mistään 70th eurolla?? Talopaketti on ns.jättijukka
eli on enempi exstraa esim:keittiön ja kh.kalusteet..

11

1845

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sille

      jättijukallesi hintaa 1500€/m2

    • noin halvalla

      kokeile pankin ilmasia laskureita niin saat oikean hinnan heti ja nopeasti.

      Jukassa hintakerroin lähes neljä.

      • liioitella

        montako jukkaa olet rakentanut?


      • pienemmäksi
        liioitella kirjoitti:

        montako jukkaa olet rakentanut?

        runsaalla omalla työllä, mutten voi tuntemattomille luvata kun 4:n.

        Elementtitehtaankin pitää elää, joten kovin halpaa taloa siitä ei saa tekemälläkään.

        Saman talon tekee Kastellin tarpeista alle 3 kertoimella omaa työtä käyttäen.


      • Joonas P
        pienemmäksi kirjoitti:

        runsaalla omalla työllä, mutten voi tuntemattomille luvata kun 4:n.

        Elementtitehtaankin pitää elää, joten kovin halpaa taloa siitä ei saa tekemälläkään.

        Saman talon tekee Kastellin tarpeista alle 3 kertoimella omaa työtä käyttäen.

        rakenna kukaan alle 1500,- /m2. Paitsi ne, jotka tekee kaiken itse.


    • rakentava

      Meillä Jukka-Talon paketti ilman kalusteita ja kodinkoneita, vesikattopystytyksellä, paketti noin kolmasosa kokonaiskustannuksesta, ja omaa työtä paljon siis lähes kaikki itse tuon pystytyksen jälkeen.

      Ei ole oikotietä onneen, pirusti raatamalla voi saada valmiiksi 1300e/huoneistoneliö, mutta käytännössä se on useimmiten 1500e ja siihenkin joutuu tekemään töitä.

      Jostain lehdestä luin joskus että tekemällä kaiken itse (mikä on mahdotonta) voi säästää 29% avaimetkäteenhinnasta, ja nyt rakentaneena voin hyvin yhtyä lehden mielipiteeseen.

    • elementit

      8 vuotta sitten, silloin ne maksoivat 43000€, talolle tuli kokonaishintaa 167000€ eli n. 4x paketti. Plus tietty tontti ja liittymät päälle. Ja lisäksi on laskettava vähintään 20% hinnannousu tuosta armeliaasta menneisyydestä.

    • vastanneille

      arvelinkin ettei halvalla pääse...1500e neliö tuntuu
      hirveältä hinnalta, mutta mikäpä ei nykyään maksaisi...

      • talopeliä

        www.talopeli.fi


    • Jarmo

      Tuo oli meidän hinta. Tuossa on tosin mukana lupamaksut yms yms yms. Tontti hinnasta puuttuu ja vähän kalusteita. Jukka huippukoti 134-4 käyttöullakolla, varastolla, porrastuksella ja autokatoksella. Toimitus oli eku jukka vesikattoasennuksena väliseinien rungot

      • sopimuksen

        mutta meillä ei ole käyttöullakkoa. Onko teillä korotettu sisäkatto kun meidän talossa se on eikä sen vuoksi ullakkoa voi tehdä. Aiomme rakentaa talon 110 000 eurolla. Pystytämme sen itse. Peruspaketti ja hintaa 36 370€.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5931
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2790
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe