Kuka tunnetaa kuoleman jälkeen?

Pepe

on Sillnpäätä on Taipaletta on monta muuta mutta esin Jari ei päässyt heti kuninkaaksi miksei vaikka on kuulemma niin jos olisi niin miksei päässyt heti Olavi virta tunnetaan ja kuunnellaan 30v kuoleman jälkeen miten muut?kuunnelkaa Jarin laulamana Nature boy eli Luonnonlapsi ja sitten virran niin ymmärrätte kuka on Suurin Kuningas

5

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Inkeri

      Kenen tahansa muun laulajan vertaaminen Virtaan on vähän epäreilua pelkästään jo uran pituuden vuoksi. Virran ura kesti yli 30 vuotta ja hän ehti levyttää yli 600 kappaletta, joista monet vielä kahteen kertaan.

      Olavi Virta on minustakin kaikkien aikojen paras suomalainen iskelmälaulaja, mutta mahdollisia manttelinperijöitä on monta, Jari Sillanpää yhtenä niistä. Herrat eivät kuitenkaan ole samalla viivalla vielä moneen kymmeneen vuoteen. Jarin ura on kestänyt kymmenen vuotta ja levytettyjä lauluja on hänellä takanaan vähän toistasataa. Katsotaan, miten hänen uransa jaksaa 20 vuoden päästä.

      Minä olen seurannut Jaria viisi vuotta, ja minusta hän kuulostaa aina vain paremmalta, joten mihin ehtiikään, jos elää saa. Ei Virtakaan ollut "heti valmis", hänen aikaisemmilla levyillään ääni kuulostaa paljon ohuemmalta kuin 50-luvun huippukaudella.

      Ei Virtaakaan aina arvostettu - useinhan käy niin, että varsinkin viihdeartistit "löydetään" vasta kuolemansa jälkeen. Virran arvon palauttivat ensimmäiset populaarikulttuurin tutkijat joskus 70-luvulla. Sitä ennen Hymy kävi viemässä konjakkipullon ja kuvaamassa sairasta, alkoholisoitunutta miestä. Hyväksikäyttöä siis loppuun asti, vaikka myötätunnoksi naamioituna.

    • tahtipuikolla

      On todella vaikeaa verrata Olavi Virtaa kehenkään nykylaulajaan tai päinvastoin. Olasta ei koskaan olisi ollut mihinkään showmieheksi, hän oli iskelmälaulaja alusta loppuun. Eikä olisi oikein edes ennustaa nykyajan laulajien tulevaisuutta jonnekin 20:n vuoden päähän. Ja Sillanpään ja monen muunkin tangokuninkaallisen äänestä voidaan olla niin montaa mieltä...Viihdekin voi tänä päivänä olla niin suhdanneherkkää, että tämän päivän kyky on huomisen uni...

    • Memory

      Mutta kuka muistetaan?

    • kuin

      Taitaa artisti olla uransa huipulla vasta kuollessaan. Ei Armistakaan kirjoitettu saatikka puhuttu paljoakaan ennenkuin kuoli.
      Artisti saattaa olla kuollessaan kuuluisampi kuin elossa olevana.Ironista.
      Elvis edelleenkin tuottaa miljoonia vuosittain.

      • Kalenkallela

        on hyvin tunnettu taidemaalareiden kohdalla.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      133
      1925
    2. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      842
    3. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      812
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      724
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      703
    6. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      670
    7. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      664
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      639
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      637
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      200
      627
    Aihe