Ostin antennin, kun halavalla sain. Se pitäis kiinnittää johonkin kopilliseen traktoriin. Millähän hinnalla niitä saa, sellainen 1965-1975 vuosimalliltaan, kun itsekin olen sitä perua.
On radioantenni
11
1948
Vastaukset
- Pultti Bois
Hyttien melutaso on sellainen, että radion kuuntelu on mahdotonta, kun moottori käy. Moottorin seitessä hytissä tulee kylmä, eikä muutenkaan ole kiva radionkuuntelupaikka.
Ainoa oikea tapa kuunnella radiota 1995 vanhemmissa tr. hyteissä on kuulosuojaimet, joissa on radio. Pitää olla alle 75dB melutaso.
Hinta ei ole enää paha ~50e. Niitä voi sitten käyttä muuallakin.- maamies pellollansa
Edellähän kaipailtiin vaan traktoria, johon voisi kiinnittää halvalla saamansa radioantennin. Puhuiko kirjoittaja jotakin radion kuuntelusta?
??? - karhu III
pitäähän sitä raktorissa sentään toimiva radio olla, mielellään kyllä hytillisessä ettei se kastu.
Ittellänikin on -70 luvun raktoreita, ja niissä jenkkakoneet. Mukava on tehdä muitahommia ,esim remonttia, siivouksia tai mitä kullonkin vaikka halkokuormantekoa, kun saa kuunnella toosaa siinä samalla ja voi kaverinkanssa jopa jutella, mikä ei tass onnistu kuulosuojainradiolla.
- Sputnikin kuljettaja
Kyllä kuulosuojain-radio yhdistelmä hakkaa traktorissa olevan pelkän radion mennen tullen.Pelkkä radio on jäänyt koristeeksi,joka on tietysti mukava aukaista kun traktoriin tehdään huoltoa ym.Huomattavasti parempi tuohon kiinteään radioon on laittaa pistokkeen kautta stereokuulokkeet jotka samalla suojaavat kuuloa,en tarkoita sellaisia kevyitä lipareita vaan oikein sellaisia kuulosuojaimen mallisia kuulokkeita,ja silloin myös se soitinkin pääsee oikeuksiinsa jos se nyt ylipäätään pölyiltä on säilynyt kunnossa.Se kierrejohto kumminkin rajoittaa traktorista poistumista ym.
- arvatenkin
Kukas tässä nyt jotakin on kuuntelemisesta puhunut?!... Tai edes radiostakaan?
Kysyjä taisi kaipailla vain sopevaa traktoria sopevassa hinta- ja ikäluokassa, johon voisi kiinnittää löytämänsä antennin. - MB-320s
arvatenkin kirjoitti:
Kukas tässä nyt jotakin on kuuntelemisesta puhunut?!... Tai edes radiostakaan?
Kysyjä taisi kaipailla vain sopevaa traktoria sopevassa hinta- ja ikäluokassa, johon voisi kiinnittää löytämänsä antennin.kohta kaverilla olla sitä halpaa antennikaan , kun ajaa ensimmäisen kerran metsään : )))
MB-320s kirjoitti:
kohta kaverilla olla sitä halpaa antennikaan , kun ajaa ensimmäisen kerran metsään : )))
hyttiin kun laittaa niin kestää metsään ajonkin,
jos varsinkin on turvahytti.
Niitä traktoreita vois löytyä keltasesta pörssistä, keskolta ,agrimarketista ja jopa yksityisiltäkin kun seuraileee lehtiä tai nettiä.- Sputnikin kuljettaja
arvatenkin kirjoitti:
Kukas tässä nyt jotakin on kuuntelemisesta puhunut?!... Tai edes radiostakaan?
Kysyjä taisi kaipailla vain sopevaa traktoria sopevassa hinta- ja ikäluokassa, johon voisi kiinnittää löytämänsä antennin.Pirkkele kunnen meinannu havaata,antenniahan on monenlaasia.Kovetuummasta päästä näin pojan valatilaisuudessa Säkylässä.Kuorma-auton alustalla teleskooppinen piiska joka nousi ylähäppäin toistakymmentä meetriä.Elikkä taisi ollakin vain antennille sopiva alusta hakuusassa.
- löytyy
Katsele www.nettiauto.com ja sieltä työkoneista niin löytyy monenlaista ja hintaista telinettä sinun antennille sekä kopillista että kopitonta.
- Buster 400
ehkä ne lähtevät 2500 eurosta kuntoerojakin on paljon oikein tosihyvän saa 4000 näin meilläpäin ja haeskele keltaisetapörssista tai laita sinne hakusi niin varmasti tarjontaa on.Käsitän näin että haet traktoria johonka saat väkätä antenni.
- maanpäälisiinlähetyksiin
eiköhän niitä traktorinraatoja löydy 100 eurosta ylöspäin... käyntikuntoiset 1000 eurosta.
ja varmasti löytyy joku ystävällinen joka antaa laittaa antennin raktoriinsa ihan ilmatteeks
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi475684Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3225504Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934701Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos702525Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92196Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181978Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541965Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu361894Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont371846Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762