Nykyään on tarjolla jos jonkinmoista kurssia, koulutusta sun muuta opetusta, joilla meistä pyritään tekemään parempia työmuurahaisia. Mutta mikä koulu tai opisto tarjoaa sitä nykypäivän ilmeisesti tärkeintä koulutusta, eli "Kuinka nuolla esimiehen persettä"-kurssia?
Tulipa moinen mieleeni, kun parempi puoliskoni sai nimeltämainitsemattomasta paikasta lähtöpassit. Syynä nimenomaan se, että hän teki työpaikassa TÖITÄ, sen sijaan että olisi ns. upottanut kieltä syvälle esimiehensä rectumiin.
Sen sijaan että hän olisi käyttänyt TYÖaikaansa esimiehen liehittelyyn ja mielistelyyn, hän erehtyi palvelemaan asiakkaita, siivoamaan liikettä ynnämuuta oikeaksi TYÖKSI luettavaa "touhuilua".
Ja palkintona rehellisestä työnteosta on siis potkut. Sen sijaan tummaa suklaata muistuttavan kielen omaava "työn"tekijä saa jatkaa.
BS- ja Kielikurssit?
4
494
Vastaukset
- Ollut pitkään
Trainers House järjestää niitä ainakin. Olen ollut edellisessä työpaikassa niiden koulutuksissa. Sarasvuo sanoi; Nuolkaa pomojen persettä, ne on ansainnyút sen, niin kuuluu tehdäkin!!!
No menin oikeisiin hommiin rakennusalalle ja arvaa mitä? Perseennuolija saa olla pisimpään hommissa... - Jeppe
Lisää kurssi-ideoita
1) miten selvitä työpaikkakiusaamisesta
2) miten tunnistat huijarin
3) miten toimit kun joudut tekemisiin huijarin kanssa
4) mistä tunnistat psykopaatin
5) miten toimit kun joudut tekmisiin psykopaatin kanssa- Kon Sultti
Luettelemasi kurssit eivät ainakaan toteudu koskaan. Tiedätkös miksi?
No siksi että kurssi-ideasi ovat oikeasti hyviä ja yhteishyödyllisiä. Ja sehän ei tässä itsekkäiden "menestyjien" maailmassa sovi. Modernin kauppakorkean listoilla oheiset kurssit olisivat todennäköisemmin seuraavassa muodossa:
1)Kuinka kiusata jäämättä kiinni, ja jatkokurssi Nopein tapa ajaa työkaveri sairaseläkkeelle
2)Miten huijaan paremmin, ja jatkokurssi Kuinka myyn työnantajaltani varastamani klemmarit eteenpäin ja vieritän syyn työkaverin niskoille
3)Miten toimit kun pääset tekemisiin todella herkkäuskoisen ihmisen kanssa
4)Miten huijaat työterveyshoitajaa
5)Miten toimit kun kohtaat kilpailevan psykopaatin
Tai jotain tuohon suuntaan. Jepen kurssi-ideat olivat hyviä, mutta kuten jo totesin; tuskin toteutuvan nykyisessä ilmapiirissä, jossa suoraansanottu kusipäisyys tuntuu olevan suotavaa.
- ruskeeta kieltä etsimässä
Sen jälkeen, kun työläinen on uuvutettu työtaakkansa alle, hänet palkitaan potkuilla. Luuleeko työnantaja, että työntekijä jaksaa enää antaa täyttä työpanostaan irtisanomisaikana?
Ei luule, mutta onhan kätevää käyttää työtodistusta sopivana kiristyskeinona. Työtodistuksen arvosteluilla voit pitää oman pikku työmuurahaisesi aisoissa, irtisanomisaikanakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p455030Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1121590Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "481199Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella101139- 131093
81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome17997Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy76969Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v2862Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah57769Junan alle
Kuka päätti tai yritti päättää päivänsä jäämällä junan alle ja aiheutti sen takia veturikuskille ja muille traumat..?27733