Nyt kaikki tietäväiset auttakaa! Eli olen hieman harkinnut että hakisin opiskelemaan kotitalousopeksi. Olen siinä uskossa työtilanne voisi varsinkin tulevaisuudessa olla vähintään kohtalainen. Työ muutenkin vaikuttaisi juuri minulle sopivalta. Nyt olisinkin kiinnostunut kuulemaan joko alaa opiskelevien tai sillä työskentelevien kokemuksia ja vinkkejä! Kertokaahan kaikki mitä ikinä tulee mieleen, kiitos paljon!!!
Kotitalousopettajan työ!!!
6
2719
Vastaukset
- mä en...
Olen ollut keittiöalan hommissa vankalla koulourtuksella/ kokemuksella kohta 20-vuotta. olen myös haaveillut kotital.opetta´jan ammatista, mutta turhaan...jos et5 pole YO, pitää lukea sosiologian abrobaatteja (vanha nimitys, mut jotain sinne päin)siis sosiopsykologia tms...vaikka mulla on kokemusvuosia alalta, niin alan koulutus saattaa olla vanhentunut eikä mitään ammattikorkeita edees ollut silloin kun opiskelin !! Eli riippuu sun iästä, onko sun koulutuksella enää merkitystä...joo ainoo toi yo- tutkinto..
terv. rahvas ei-yo...- kirjoituksella
valitettavasti osoitat, ettei susta ihan opeks taitais olla. Mut nauti siitä, mitä teet, koska siinä oot varmaan hyvä:)
- fanna86
HEI! Olen itsekin harkinnut kyseistä alaa. Olen jo opiskellut suurtalouskokiksi sekä kaksoistutkintolaisena opiskelen vielä yo:ksi. Eli kotitalousopettajaksi voi opiskella kahta kautta. Ensin lukemalla restonomiksi, jonka jälkeen opettajakoulutus yliopistossa kestää enää vuoden tai lukemalla kotitalousopettajaksi kokonaan yliopistossa. Restonomiksi voi kouluttautua ainakin Jyväskylän, Vaasan ja Seinäjoen ammattikorkeakouluissa. Yliopistotasoista opetusta on Helsingin ja Joensuun yliopistoissa. Intoa opiskeluun=)
- ammatinvaihtaja
Kiitos vastauksesta. Olen kyllä jonkin verran tutustunut opiskeluun nimenomaan yliopistossa. Se ehkä kuitenkin voisi olla järkevämpi vaihtoehto jos todella tähtää vain opeksi...? Mielelläni kuulisin vielä kokemuksia opiskelusta, miten hyvin pystyy itse suunnittelemaan opintoja, lähinnä nopeuttamaan valmistumista? Näyttäis olevan aika tarkka aikataulu noissa opinnoissa... Ja se työtilanne, onko kellään mitään käsitystä???
- niisku
ammatinvaihtaja kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Olen kyllä jonkin verran tutustunut opiskeluun nimenomaan yliopistossa. Se ehkä kuitenkin voisi olla järkevämpi vaihtoehto jos todella tähtää vain opeksi...? Mielelläni kuulisin vielä kokemuksia opiskelusta, miten hyvin pystyy itse suunnittelemaan opintoja, lähinnä nopeuttamaan valmistumista? Näyttäis olevan aika tarkka aikataulu noissa opinnoissa... Ja se työtilanne, onko kellään mitään käsitystä???
Siitä vaan opiskelemaan. Mutta omasta kokemuksesta sanon heti, että yo pitää olla.
Jo kansainvälisen ruuanvalmistuksen sanasto vaa-tii pohjatietoja samoin ruokakulttuurien ymmärtäminen.
Mutta työ on tosi kivaa. Olen ollut opena 23 vuotta enkä alaa vaihtaisi. Terv. Niisku - ammatinvaihtaja
niisku kirjoitti:
Siitä vaan opiskelemaan. Mutta omasta kokemuksesta sanon heti, että yo pitää olla.
Jo kansainvälisen ruuanvalmistuksen sanasto vaa-tii pohjatietoja samoin ruokakulttuurien ymmärtäminen.
Mutta työ on tosi kivaa. Olen ollut opena 23 vuotta enkä alaa vaihtaisi. Terv. NiiskuNiin, olen siis jo yhden tutkinnon yliopistossa suorittanut, ja ikääkin on jo melkein 30. Opinnot olisi rahoitettava osa-aikatyöllä eikä muutenkaan viitsisi enää tuota opiskelua kovin pitkään venyttää. Siksi mietin pystyykö opintojen etenemiseen itse vaikuttamaan, viisi vuotta on aivan liian pitkä aika!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827