Mistä vikeita sudokuja?

Netistä???

Hei.

tavalliset sudokut ovat liian helppoja ratkaista, olisiko jossain netissä sudokuja, joissa on mukana kirjaimia ja numeroita samassa ristikossa?

Ns. mestarisudokuja?

10

2824

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • etsivä löytää

      ja saat 16 000 000 osumaa. Sieltä vaan hakemaan kyllä siellä niitä on.

    • moi

      kerrohan mistä löytää helppoja sudokuja

      • samaa mieltä

        joo siinäkin on oma pulmansa..


    • molempia on

      Ne helpot on esimerkiksi Hesarissa tai Iltiksessä olevat yhden tähden sudokut. Ja Iltalehden helpot on tosissaan ylihelpot.

      Vaikeitakin löytyy. Suosittelen ostamaan lehtihyllyltä jonkun Dell-sudokujulkaisun. Sellaisen missä on tasoja helposta challengeriin. Hard ja challenger on ihan kohtuullisen hankalia ainakin meikäläiselle. Dellin ylivoimainen etu on netissä toimiva sudokusolver mikä tulee kaupan päälle. Jos haluaa kehittyä ratkaisijana niin kannattaa kokeilla.

      Ja jos oikein päänsärkyversioita hakee niin ainahan hyllyltä löytyy Sudoku Genius jossa on vain vaikeita tehtäviä.

    • IQ ∞

      Vaikeita sudokuita ei ole olemassa.

    • yks pelailija

      Älypääpelit on hyvä sudokujenkin tekemiseen. Löytyy helppoja ja vaikeita. Shakki on myös erinomaisen pelattava älypäässä, voi jopa voittaakkin sen pelin jos jaksaa miettiä siirtojaan riittävästi.

      • IQ ∞

        "Löytyy helppoja ja vaikeita"

        Löysin sieltä kylläkin vain helppoja ja tosi helppoja.


    • Sudokuhullu

      Sudoku Genius vihko esim Anttilasta. Ei loppupeleissä mitää HC sudokuja, mutta tähän mennessä ainoa hyvä sudokuvihko mitä ite jaksaa tehdä. Ainoastaan perinteisiä 9x9 sudokuja, kaikki ns vaikeita eli kyllä pa*kalla käyminen venyy normaalista useimmiten. Mikä parasta, 1 sudoku / sivu eli kunnon kokoiset ja selkeät ruudukot. En tajua miksi pitää laittaa 4 sudokua yhdelle sivulle... en ees viitsi vilkaista semmosia tekeleitä. Ja sudokuthan kuuluu tehdä ihan kuulakärkikynällä eikä virtuaalisena, muuten ei mitään nautintoo :)

      Yleisesti kyllä sudokut on niin pettymyksiä kun ovat aivan liian helppoja. Mutta suosittelen tuota Geniusta, julkaistaan aina kolmen kuukauden välein ja itse en ole vielä kyllästynyt!

    • s.u.doku

      Ei mikään sudoku ole vaikea! Kaikki ovat aina ratkaistavissa. Ongelmana ovat useinkin liian pienet ruudut, joihin ei mahdu apunumeroita; sitten tulee suttua, kun joutuu yliviivaamaan turhia numeroita. Suosittelen harrastajille maanantain Ilta-Sanomissa olevaa 4 sudokun Megatähteä. Se on hyvä kopiokoneella ensin suurentaa (itse käytän kerrointa 1,4, jolloin se vielä mahtuu arkille.) Eilinen sudoku valmistui vasta iltamyöhään. Nyt tiistaina suoritin vielä tarkistuksen aloittamalla alusta toiselle arkille. Aikaa meni monta tuntia. Sitten juoksutan pyydetyn rivin muiden tehtävien mukana postiin, jos vaikka tulisi viisikymppinen (viikko sitten tuli peräti satanen, ehkä se tuli lauantaisudokusta).

    • Anonyymi

      Minua on ärsyttänyt esim. Extreme Sudokussa, että ratkonta pysähtyy kuin seinään. Eivät ole logiikalla ratkottavissa, kuten mainostavat. Vaikea löytää oikeasti vaikeita, laadukkaita sudokuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      147
      1929
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      285
      1057
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      81
      879
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      868
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      779
    6. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      726
    7. 72
      713
    8. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      681
    9. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      58
      674
    10. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      43
      670
    Aihe