Siis mitä, tää Carpelan voittaa jo toisen kerran Finlandia palkinnon. Kysyisin nyt, että onko KUKAAN IKINÄ LUKENUT ainuttakaan Carpelanin kirjaa???? Käsi ylös nyt.
HEI HALOO!!!
10
712
Vastaukset
- Lipponen, Paavo
Mää oon lukenu yhden.
- Carpelandia
Lipponen ois vastannu yhdellä sanalla.
- Lipponen, Paavo
Carpelandia kirjoitti:
Lipponen ois vastannu yhdellä sanalla.
Oon.
- Carpelandia
Lipponen, Paavo kirjoitti:
Oon.
Mutta onko sitten kukaan muu lukenut Carpelanin kirjaa/kirjoja kuin sinä?
- Päivi
Carpelandia kirjoitti:
Mutta onko sitten kukaan muu lukenut Carpelanin kirjaa/kirjoja kuin sinä?
Luin sen Paavolle ääneen, ei se ite jaksanut.
- Ynjemi Nyhtänköljä
Hieno kirjailija ja hieno mies. Suositan mitä lämpimimmin tuotantoonsa tutustumista. Ja hatunnosta vaarille joka liki kasikymmppisenä luo uutta kuin hirvi. Pystyspä ite samaan sitten joskus. Tosin miulla luominen saattaa jäädä lumen.
- Veljesi Iivana
Eipä tuo kirjan tarina ainakaan kovin tuoreelta kuulostanut. Mutta voihan Lipponen olla jopa oikeassa ja ehkä kirjan kieli on hienoa.
Älkää unohtako kääntäjä Oili Suomista, ansio kuuluu varmaankin hänelle vähintään yhtä paljon kuin kirjailijalle itselleen.
- SynkMaster
Esim. tämän nyt palkitun.
- Axel
oli hieno romaani, taidan lukea sen vielä uudelleenkin
- myös
Axel kannattaa ehdottomasti lukea! Mutta mikäli mahdollista, sitä varten kannattaa varata aikaa, sillä kirja ei ole parhaimmillaan, jos sitä lukee sivu kerrallaan rättiväsyneenä juuri ennen nukahtamista... Mutta kun se vie mukanaan, se todella vie! Hieno kirja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1331925- 69842
Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.28812Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?259724Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r64703Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132670- 10664
- 26639
- 77637
Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.200627