MARSULLANI ON VATSASSA SUOLIPURKAUTUMA, JONKA VOISI LEIKATA. MARSUNI ON 3VUOTTA. MARSUJEN ELINIKÄ ON NOIN 4-7VUOTTA, NIIN KANNATTAAKO VIEDÄ MARSU LEIKKAUKSEEN???
KANNATTAAKO??
4
300
Vastaukset
- .......
miksi ei?
- ...
viet leikkaukseen..marsulla voi tulla kipuja tai olla jo..minusta marsusi voi elää vielä pitkään...ja sairauden kanssa se kärsii
- nenne
...kysymyshän on siitä, että kannattaako noinkin iäkästä marsua leikata, koska leikkauksesta saattaisi olla marsulle enemmän kärsimystä kuin eläimen päästämisestä uneen.
Minun on sanottava suoraan, että en tiedä, sillä minulla ei ole aavistustakaan mikä on suolipurkautuma, kuinka vakavaa se on, mitä aiheuttaa marsulle tai mitä sille voisi tehdä.
Suosittelisin keskustelemaan jonkun todella asiasta tietävän tahon kanssa, eli lähinnä eläinlääkärin. Älä nyt vaan jätä marsua hoitamatta sillä perusteella, että "se kuolisi kohta kuitenkin". 3-vuotias ei vielä kovin vanha kuitenkaan ole, se voisi hyvin elää 8-vuotiaaksikin. Hoitamatta et saa jättää, jos marsulla on kipuja.
Pahoittelen epämääräistä vastaustani, mutta kuten sanoin, en todellakaan tiedä minkä tyylinen sairaus on kyseessä. Tsemiä kuitenkin marsulle.:)
- marsu22
*mun marsul ol kasvain kyljessä ja ol silloin 4vuotias,ja kävin leikkauttamas sen vaik sitä se ei häirinnytkään..nykyään voi hyvin kaverin kanssa*
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915896
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804762Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262780Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252036Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191486Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125940- 48754