En tiedä kuuluuko tälle palstalle edes vai mihin, yritin katsoa digikamera-palstaakin tuloksetta....
Mulla on kiirus saada apua. Ja ongelma on tämä:
Meillä on digikamera (Sony) ja sen mukana tuli jokin ohjelma Image... kuvat on saatu siirrettyä koneelle ongelmitta, MUTTA olen innokas huuto.net:n käyttäjä (enimmäkseen ostaja). Nyt olen kuitenkin myymässä joitain jo oman perheen käytöstä poistettuja/tarpeettomia tavaroita, ja haluaisin siirtää kuvat nettiin ilmoituksen yhteyteen. Miten ihmeessä tämmöinen onnistuu???
Yritin selailla googlelta, mutten tullut hullua hurskaammaksi. Jossakin sanottiin, että ladata ilmainen kokeilu versio jostain "pro paint shop"sta, jossain sanottiin että digikameran mukana tulee ohjelma josta voi ladata. Eilen illalla siis istuin 4 tuntia imagenin kanssa ja yritin, mutta en tajuu. En itse image-ohjelmaa, ja onko ylipäätänsä mahdollista siirtää siittä kuvia nettiin..
Neuvokaa joku, jotka olette viisaampia näissä asioissa! Siis ihan rautalangasta vääntäen. Jos ette itse, niin kertokaa jokin järkevä sivu, mistä voi lukea, mitä pitää tehdä.
Meinaa pinna palaa, kun on hyvää kamaa myynnissä, mutta tiedän omasta kokemuksesta, etten osta mitään, jos ei kuvaa mukana....Ja monia hyviä juttuja ois vielä myynnissä jouluun, esim. täydellinen Baby Born -nukkepaketti jne.
APUA! Kamerasta..
3
239
Vastaukset
- kokeillut
Huuto.nettiin laitetaan kuvat siten että kun teet myynti-ilmoitusta klikkaat lisää kuva kohtaa jolloin pääset hakemaan haluamasi kuvan suoraan koneeltasi.
- Setä auttaa
Eli talletat kuvan omalle koneellesi sopivassa muodossa esim. jpg:nä. Sitten vaan ilmoitusta tehdessäsi "lisäät kuvan" hakemalla sen omalta koneeltasi.
Eihän vaan babybornilla ole ummetusta, meidän bb:llä on;-)
- Jouluksi Kotiin, kiitos ;)
Eima.
Ihan Mikro$ohvan omalla ohjelmalla Paint:
(Käynnistä-valikko ---> Apuohjelmat...)
avaat ne kuvat ja uudelleen talletat ne kuvat jpeg/jpg formaattin (pienentää tiedostojen kokoa),
sitte vaan esimerkiks imageshackin tajoamalla palvelulla:
http://www.imageshack.us/
(muitakin vastaavia plaveluja on, googlaa "image hosting")
ne kuvat nettiin ja sitten linkki sinne huuto.nettiin.
Sen takia ne kuvat jpg:si (taik jpeg, ihan sama asia)
jotta ne olis mielelläs alle 200KB jotta ne näkyis samana iltana jonkun onnettoman modeemi yhteydellä.
(Isot tiedostot liikkuu modeemilla tosi-vitun-hitaasti)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984446Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293303No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341113
- 321036
- 121033
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862