kuka muka haluu kouluun???????????
kyl mä sillei haluun ku ei oo mitään tekemist, mut en mä jaksa kokeit!!
kyl mä sillei haluun ku ei oo mitään tekemist, mut en mä jaksa kokeit!!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Siinä ei oo mitään kivaa et koulu alkaa.. Paitsi näkee kavereita!!
Mut muuten koulu on ihan perseestä ku meillä on vielä sellanen kauhee ope!! Se on ihan sika tyhmä!!
Kokeita ja läksyjä en jaksais.... =(
Minä olen jo aikuinen ja joutunut sellaisten tosiasioitten eteen, että miksen hyödyntänyt tarpeeksi mulle tarjolla olleita tietoja ja opeja. Siis opeja. Heillä olisi varmaan ollut käytännöllistä tietoa elämän varrelle. Luokassa joudutaan tiukan lukujärjestyksen mukaan käymään läpi vaan ne "välttämättömät" aiheet eikä opettajilla ole tunneilla aikaa kertoa, mitä kaikki merkitsee ns. oikeassa elämässä, jossa vastuu itsestä on otettava.
Tervehdyksenä Teille kaikille taas pulpettienne ääreen palaaville pian aikuisille: itse haastoin aikoinani opettajia keskusteluun. Sain niistä paljon irti. Aikoinani kirjoitin ja suoritin oman ammattini tutkinnon, ja loin uran. Mutta silti kismittää, miksen paremmin vaatinut opettajiani perusteluihin asioissa, joita he opettivat. Ajat ovat tietenkin muuttuneet ja opettajien pedakoginen taso ehkä kehittynyt. Motivaatiosta on kysymys: mitä haluan tältä koulupäivältä ja mitä vahvuuksia sieltä saan? Siis tätä tulevaa elämää varten.
..pääseväsi takaisin ainakaan peruskouluun! Se on täydellistä tuskaa. Käytävillä ja luokissa karmea meteli päivästä toiseen, suurin osa ihmisistä on suoraan sanoen pällejä, ja hyvin julmia toisilleen.
Opetus on semmoista, että ihmisiä ei yhtään opeteta itse ajattelemaan. Annetaan nenän eteen valmis moniste, missä on valmiit kysymykset ja niihin löytyy vastaukset suoraan jostain oppikirjan tekstistä. Mitään ei tarvitse tehdä itse.
Opeteltavat asiat kirjataan vihkoon ylös ranskalaisilla viivoilla ja ihmiset opettelevat sen listan ulkoa ymmärtämättä edes kyseisiä asioita.
Opettajia kannattaa tosiaan haastaa keskusteluun, itselläni on tapana antaa kritiikkiä ja puuttua asioihin vähän liiankin kanssa. Toiset opettajat (itse asiassa suurin osa) kun ovat semmoisia, että haluavat vain aina olla oikeassa ja heille näyttää olevan ihan sama, mitä ihmiset oppivat vai oppivatko mitään.
Nykyajan peruskoulun voisi ihan hyvin supistaa vaikkapa seitsemään vuoteen, tai tehdä niin, että sen saa käydä joko seitsemässä, kahdeksassa tai yhdeksässä vuodessa, omien kykyjen/motivaation mukaan. Ensimmäiset luokat olivat ainakin meikäläiselle hyvin turhauttavia, kun osasin kaiken. Nykyäänkin tahtoo monissa aineissa olla aivan liian helppoa. En tee koulun eteen paljoakaan työtä ja silti lukuaineiden keskiarvo hipoo kymppiä.. No, jospa lukiossa olisi edes vähän enemmän haastetta.
Menen nyt ysille ja kauhulla odotan seuraavaa vuotta.
Ole vain tyytyväinen, että koulu on käyty!
...on et mun vika peruskoulun luokka alkaa!!
Ärsyttävää kun ei osaa mitään, pitää lukea aivan käsittämättömästi kokeisiin, että saa edes 8..sairasta..vielä vuosi jäljellä yläastetta, 8:s luokka meni pelleillessä ja säheltäessä.. 9:llä täytyy tsempata jos haluaa jotai numeron tapastakaan, se vielä kyrsii, että esim. meidän tietotekniikan maikka ei anna numeroa taitojen mukaan, vaan käyttäytymisen.. ÄRR
mun mielest on ihanaa kun koulut alkaa!! oon menos ysi luokalle ja on kivaa olla koulun vanhimpia,luokiolaisia lukuun ottamatta!;)
ensinnäkin näkee kavereita, ja toisex, kyl se vuos aika nopeesti menee! usko pois.
ehkä parin viikon pääst voi alkaa kyllästyttää,varsinki jos ottaa asioat noin,mut pää pystyyn vaan! kyllä siitä selviää=)
hyvää lukuvuotta kaikille!!