välimatka

kilometrejä

Tästäkin aiheesta on varmaan aiemmin keskusteltu. Kuitenki taas :)...Välimatkasta siis... miten oma kaukosuhteesi toimii? Kuinka paljon teillä on välimatkaa kultasi kanssa? Kuinka usein näätte? Miksi välimatkaa on, opiskelun, työn takia? Riitelettekö välimatkan takia? Luottamuspulaa? Olisi mukava tietää miten muilla ns. kaukosuhde toimii :)...

6

1109

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina liikaa

      Noin kymmenen kilsaa ja ikuisuus. Tämä tuntuu ainakin viikolla ihan jo kaukosuhteelta, mutta onneksi pääsee aina välillä oman kullan kainaloon.
      Miksi on välimatkaa ? - elämä alkoi näin. Toivottavasti kilometrit kuroutuvat umpeen piakkoin.
      Riitaako ? - ei ehdi riitelemään kilsojen takia.
      Luottamuspulaa ? - ei ole pulaa, miksi olisi ?
      Toimiiko ? - kysy vain kuinka paljon. Onneksi on jo perjantai !!

      • juupas

        tosi pitkä välimatka teil, heh heh. Mul ja mun kullalla oli joskus välimatkaa 450km, nähtiin joka toinen viikko siitä huolimatta(puol vuotta), sit muutin 20km päähän hänestä ja sit nähtiin ja oltiin yhessä melkein joka päivä, no sitä sit kesti vuoden ja sit erottiin :(


      • kaukosuhde=)

        sori että olen huvittunut, mutta 10 kilsaa ei ole kaukosuhde=)

        Senhän menee hujauksessa millä vaan. Varsinkin tuo "ei ehdi riidellä kilsojen takia". Ei pidä nyt suuttua, mutta oikeesti,, 10 kilsaa.


    • Wan24

      ..niitä kilometrejä seurustelun alkuvaiheilla ja siitä vielä vähän eteenkinpäin. Matkaa toisen luokse alussa 200km, kunnes kulti muutti hiukan lähemmäksi, sitten kilsoja oli enää vain 100:) Vähän yli 3 vuotta sitä kesti kunnes nyt sitten asutaan onnellisesti yhdessä. Opiskelujeni takia tietenkin oltaisi muutettu aiemmin yhteen. Hyvin meillä meni, hieman oli luottamuspulaa havaittavissa kultini puolelta, sekin johtui siitä ettei ihan joka viikonloppu nähty rahan vähyyden takia. Mutta voin siis sanoa että toimi meidän kohdalla=) Onneksi ei enää tarvitse olla erossa toisesta

    • joskus.....

      Semmoiset 6000 km ;o)

      Kaukosuhde toimi. Ei nähty usein, mutta silloin kuin nähtiin yhdessäolo oli yhtä juhlaa. Ikävä oli aina läsnä - se oli inhottavaa. Luottamuspulaa ei ollut. Ei kaukosuhde toimi jos toista täytyy epäillä tai ei voi luottaa.

      Sitten kun asuttiinkin saman katon alla, suhde ei toiminut. Juhla loppui ja arki iski rankemmin kuin missään muissa suhteissa. Arki ei ole minulle kirosana, mutta tässä tapauksessa ongelmaksi muodostui se, ettemme sopineet toistemme arkeen.

      Suhde toimi tosi hyvin puhelimessa ja lyhyillä lomilla, mutta ei jokapäiväisenä, jolloin joka hetki olisi täytynyt jakaa yhdessä.

      Tuo olikin shokki ja suhde lopulta kuivui siihen. Vaikka välimatka palasi, suhdetta ei enää ollut. Olihan alkuperäinen ajatus ollut muutenkin se, että välimatka on tilapäistä ja joskus ollaan sitten oikea pari. Kun se ei niin toiminut, niin miksi jatkaa.

      Jälkiviisaana tiedän, että kaukosuhde toimii kaukosuhteena tai siten, että suhde ei ole alkanut kaukosuhteena vaan on sitä ehkä vain jonkun aikaa ja palaa taas lähisuhteeksi.

      Aika karua myöntää itselleen, että siinä meni muutama vuosi "hukkaan", kun piti yllä jotain joka ei ollutkaan mitään. Minulle suhde on läheisyyttä ja kaukosuhde vain tilapäistä.

      Onneksi olen nyt rakastunut, jaan elämäni ja asunnon rakkaani kanssa. Kaukosuhdetta en enää ikinä haluaisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1947
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      891
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      855
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      259
      732
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      64
      717
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      10
      696
    7. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      673
    8. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      649
    9. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      77
      648
    10. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      201
      640
    Aihe