Kokkolan

Liikennevalot

Kuka kumma nuo Kokkolan liikennevalojen logiikan on suunnitellut?
On se kurjaa kun prismalta ajaa rautatieasemaa kohti, ja huomaa että keltasta alkaa pukkaan on ainoa mahdollisuus keretä vihreillä kesoilille asti, iskieä lämä tiskiin. (n. 100 km/h)
Sama on kustinkatu. Jos tulee kaupunkiin päin urheilukentällä, kun vihreä syttyy, niin lämä tiskiin niin kerkee länsipuiston KOULUN risteykseen vihreeseen.
(105 km/h).
Kustinkatu toiseen suuntaan riittää "reipas" nopeus. Pitäiskö miettiä uusiks tuo valojen toiminta, ja antaa se homma vaikka jollekkin joka ajaa autoa.
Onneksi on itsellä uudehko tehokas 4-veto, niin kerkee aina sinne seuraavaan vihreeseen valoon, vaikka talviliukkaat on.
Arveluttaa vaan millon joku jolla ei ole yhtä hyvä auto ja yhtä hyvä ajotaito kuin minulla, tappaa jonkun yliajossa.

20

2101

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • täytyy

      olla tosi nopea muutamissa valoissa, että kun vihreät vaihtuu niin ensimmäinen auto kerkiää ylittää risteyksen ennen punaisia. Yhden auton ajan ne palaa joissakin risteyksissä.

      • Lisättynä

        Ne pekeleen nenänkaivajat jotka hoksaa että valo vaihtui vasta kun se on jo menossa takas punaselle. Sitten livahdetaan äkkiä, ja takana tuleva odottaa taas kierroksen.
        Sormi pois nenästä. Laittakaa se vaikka perseeseen se sormi niin piristytte, ehkä?


    • ihminen

      Mihin kiire, ei teitä kukaan kaipaa vaikka olette lopun elämää pois liikenteestä.

      • Kiire on

        Että tosiaan olisimme pois sieltä liikenteestä.
        Teidän kuhnureiden junttien seasta tuottamassa, eikä kuhnimassa.


    • woltti46

      muiden on tehtaank&kaarlelank.risteys.suma seisoo
      t-kadulla,sittenkö vaihtuu 2-3 kerkeää (jos ei joku käänny)rehellisessti.Paska homma varsinkin tähän aikaan.Ei kyllä auta sun riisikuppikaan?
      Pystyy onneks kiertään ettei kuume nouse?

      • risteykseen

        En vahingossakaan enää es aja.
        Ja kuullemma se on tarkoituskin ohjata liikenne pois siitä halpiksen kulmalta, joko pitkänsillankadulle tai rautatiekadulle.


      • utopiaa
        risteykseen kirjoitti:

        En vahingossakaan enää es aja.
        Ja kuullemma se on tarkoituskin ohjata liikenne pois siitä halpiksen kulmalta, joko pitkänsillankadulle tai rautatiekadulle.

        Tässä kaupungissa sana "vihreä aalto" on tuntematon käsite.Jos lähtee Prismasta kaupungin suuntaan ja eteen sattuu joku vanha ratinpuristaja niin varttitunti menee ennenkuin olet Citymarketissa.


    • valot tosiaan

      Myös yöllä punaiset eikä ristin sielua missään.Tuntuu typerälle jännittää sitä punaista valoa siinä tilanteessa kun ihan hyvin voisi mennä?

      • tauno elite

        Ne ohjaa Prismaan.Pölkkypää.


      • esitys
        tauno elite kirjoitti:

        Ne ohjaa Prismaan.Pölkkypää.

        Ohjaavatko liikennevalot Prismaan?Enpä ole ennen kuullutkaan.Sinulle tollolle on näköjään pimeä tehnyt tehtävänsä.


      • itseäsi
        esitys kirjoitti:

        Ohjaavatko liikennevalot Prismaan?Enpä ole ennen kuullutkaan.Sinulle tollolle on näköjään pimeä tehnyt tehtävänsä.

        oli yö tai päivä, tai tulet mistä suunnasta tahansa, se valohässäkkä todellakin ohjaa prismalle.


    • hyvä

      ajotaito,heh heh,kehu nyt vielä vähän lisää ittees ja autoos,voi pojat mikä tenava

    • sinä

      Satutko sinä olemaan keski-ikäinen mies henkilö?

    • NYPD

      Jo täytyy ihmislapsella olla Kokkolassa kiire joko totoamaan tai kaappikello-kurssille kun sekä Rautatien- että Kustaa Aadolfinkadun suorat täytyy ihan "lämä pohjassa"-painaa ! Hah-hah-haa !

      Oppitunti:

      Punainen valo: Seis, odota

      Keltainen valo: Seis, valmistaudu

      Vihreä valo: Aja

      Keltainen valo: Älä mene enää, koska kohta tulee arvaa minkä värinen valo ?

      Punainen valo: Seis: odota.

      Näin vähillä väreillä se liikenne toimii mm USA:ssa, Japanissa, Saksassa yms....

      Mutta onhan se toki ymmärrettävää, että koska Teidän autonne oli, mikä se nyt olikaan, 6-veto- kaupunki-city-Kälviä-mönkijä-maasturi, niin kyllähän sille pitäisi toki omat valot asentaa.

      Täytyy kyllä sanoa, että arveluttaa huomattavasti enemmän, koska joku (eli kuka tahansa suomalaisista), jolla on parempi luku-ja kirjoitustaito kuin nimimerkki "Liikennevalot":lla, tappaa itsensä havaittuaan minkälaiseen pässinpäitten joukkoon onkaan joutunut syntymään!

      • jestas sentään!

        tosi on, että kokkolassa ei tod. osata ajaa liikennevaloissa! vaikka vihreä valo palaa, ei jono liiku ensimmäiseen 5-10 sekuntiin senttiäkään. ei tarvi käydä oulua tai vaasaa kauempana, niin meininki on jo ihan toinen.
        jos vihreiden aikana ehtii valoista mennä vain pari autoa, johtuu se ihan tästä ilmiöstä.
        ja toiseksikin, käsittääkseni kokkolassa on kahdenlaisia liikennevaloja, eli ajastimella toimivia ja jollakin kamera/valosysteemillä pelaavia. tästä johtuu esim. kaarlelankadun ja tehtaankadun ikuisuusvalojen palaminen punaisella, vaikka liikennettä ei olisi kuin yhdestä suunnasta.
        rautatienkadulla valot saa yleensä ajettua kaikki valot vihreällä tai kaikki valot punaisella. raivostuttavaa mutta totta.


      • Autoileva

        Ehkä jso valojen toimintaa järkeistäis, ei tarvitsisi autojen kaahailla.
        Kyllä joskus on kustinkadulla aika hurja meno.


    • mankla

      ootko miettiny vaikka nyt hyvä kuski omasta mielestä oletkin niin jos vetäset sitä 105 kilometriä tunnissa jonkun kylkeen tai vaikka ihmisen päälle niin varmaan sua olalle taputetaan että hyvä kuski!!!! ja seisoopa se nelivetos sen jälkeen pihalla tai istut linnassa tai vänkärin penkillä!!! hyvä kuski on semmonen joka ajaa nopeusrajotusten mukaan ja ennakoi tilanteet.

      • Voi reilusti

        Sanoa ettei koskaan aja ylinopeutta?
        -Se puhuu täysillä paskaa.


      • mankla
        Voi reilusti kirjoitti:

        Sanoa ettei koskaan aja ylinopeutta?
        -Se puhuu täysillä paskaa.

        missään vaiheessaahan mun viestiä ei lukenu että mä ajan nopeusrajotussten mukaan! vaan siinä kerrottiin minkälainen olis hyvä kuski


      • Kuskihan
        mankla kirjoitti:

        missään vaiheessaahan mun viestiä ei lukenu että mä ajan nopeusrajotussten mukaan! vaan siinä kerrottiin minkälainen olis hyvä kuski

        Ei aina aja nopeusrajoitusten mukaan, vaan liikenteen mukana.
        Juuri tuollaset papat jotka tukkivat liikenteen kun muu liikenne menee 60 kilsaa, niin pappa ajaa nopeusrajoituksen mukaan 40. Johan on taas puuroliikenne valmista ja peräänajot...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      92
      5931
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      80
      4772
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      93
      3001
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      26
      2790
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      25
      2046
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1496
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      335
      1047
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      85
      1018
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      125
      950
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      754
    Aihe